• rozwiń

Możesz sprawdzić sprzedawcę auta

Możesz sprawdzić sprzedawcę auta
Foto: TVN24 Foto: Dostęp do CEPiK-u nawet z giełdy samochodowej

W połowie czerwca baza wszystkich zarejestrowanych w Polsce samochodów stanie się dostępna przez internet - zapowiada "Dziennik Gazeta Prawna". Każdy, kto np. kupuje używany samochód, będzie mógł sprawdzić jego dane z dowodu rejestracyjnego. Jest jednak jeden problem: potrzebny będzie podpis elektroniczny, który mało kto z nas posiada.

Owa baza nosi urzędową nazwę Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Powstawała przez lata, do tej pory dostęp do niej mieli wyłącznie policjanci i urzędnicy. jeśli indywidualna osoba chciała sprawdzić jakieś dane z ewidencji, mogła to zrobić - składając specjalny wniosek do MSWiA.

Już bez wniosku

Teraz to się zmieni. 17 czerwca wchodzi w życie nowelizacja ustawy Prawo drogowe i dostęp zyska każdy - bezpłatnie i praktycznie z każdego miejsca. Łatwo więc będzie sprawdzić, czy wszystko się zgadza w dokumentach kupowanego przez nas używanego samochodu.

Na razie potrzebny będzie do tego podpis kwalifikowany. To poważne ograniczenie, bowiem ze względu na koszty i niewielką dotąd przydatność nie jest on zbyt popularny. W przyszłości planowane jest jednak wprowadzenie darmowego profilu zaufanego.

Jak to zrobić?

Wystarczy połączyć się z bazą CEPiK za pośrednictwem strony epuap.gov.pl. Potem podać dane samochodu i jego właściciela.

Co uzyskamy? Weryfikację zgodności danych w dowodzie rejestracyjnym lub prawie jazdy z danymi w rejestrach. Czyli potwierdzenie lub zaprzeczenie czy dane - numer identyfikacyjny VIN, data rejestracji samochodu i wpisany w dowodzie rejestracyjnym właściciel - są prawdziwe.

Nie będzie można sprawdzić czy auto jest kradzione.

//sk/kdj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane