• rozwiń

Możemy dostać miliardy, ale tylko na konkrety

Możemy dostać miliardy, ale tylko na konkrety
Foto: sxc.hu Foto: EBI kupi nasze obligacje?

Europejski Bank Inwestycyjny może kupić obligacje od krajów naszego regionu, o ile będą one wyemitowane na realizację konkretnego projektu inwestycyjnego - zapowiedziała wiceprezes EBI Marta Gajęcka. Jak dodała, Polska może w tym roku dostać nawet 6 mld euro.

- Musi być ścisły związek między projektem inwestycyjnym a emisją obligacji - powiedziała Gajęcka dziennikarzom. - Obligacje muszą zostać wyemitowane na realizację konkretnego projektu inwestycyjnego. Wówczas EBI może podjąć decyzję o współuczestniczeniu w takim projekcie, ponieważ EBI jest bankiem inwestycyjnym - dodała.

Gajęcka nie chciała sprecyzować, które kraje mogą liczyć na zakup ich obligacji przez EBI. Powiedziała tylko, że decyzji spodziewa się w ciągu "kilku tygodni", a w grę wchodzi cały zakres inwestycji: infrastrukturalne, edukacyjne itd.

- Czy to jest kredyt, czy obligacje, jesteśmy w stanie dany projekt współfinansować - powiedziała. Jej zdaniem, wykup obligacji przez EBI to dla rządu możliwość pozyskania środków finansowych na atrakcyjnych warunkach, zważywszy na odsetki i długość spłaty.

6 mld euro kredytu

Wiceszefowa EBI dodała, że z napływających do banku wniosków wynika, iż w tym roku Polska może dostać ok. 6 mld euro kredytów z EBI. W roku 2008 było to 2,84 mld euro.

- Było to (blisko) 3 mld euro, teraz będzie to kwota około dwukrotnie większa. Sytuacja jest dynamiczna, z każdym dniem dostajemy na stół nowe projekty. Widać, jeśli chodzi o Polskę, że zainteresowanie współpracą z EBI rośnie - powiedziała.

Premier się cieszył

Po spotkaniu z premierem Donaldem Tuskiem 1 marca w Brukseli prezes EIB Philippe Maystadt zapowiedział, że EBI pożyczy Polsce w 2009 r. od 3,5 do 4 miliardów euro.

Już wtedy mowa była o ewentualnym zakupie przez EBI polskich obligacji. Tusk cieszył się, że usłyszał "zapowiedź pełnej otwartości". - A to jest o tyle ważne, że także w tej kwestii EBI zachowuje się nie tak restrykcyjnie jak instytucje komercyjne - powiedział wówczas premier dziennikarzom.

bgr ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane