• rozwiń
  • WIG20 2212.15 +1.32%
  • WIG30 2500.06 +1.21%
  • WIG 57986.45 +0.99%
  • sWIG80 11453.40 +0.21%
  • mWIG40 3649.14 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Motoryzacyjny mezalians: BMW i... Fiat

Dwa znane koncerny samochodowe nieoczekiwanie zawiązują współpracę - donosi portal Handelsblatt.de. Fiat i BMW szukają w ten sposób recepty na pogarszająca się sytuację na rynku samochodowym.

Koncerny mają stworzyć wspólną platformę dla m. in. samochodów Grande Punto i Alfa Romeo. Możliwa jest także praca nad nowymi silnikami benzynowymi i dieslami.

BMW wspólnie z Fiatem ma pracować nad nowym modelem kultowego modelu Mini. - Porozumienie z Fiatem przyniesie duże korzyści dla Mini - ocenia analityk Georg Stürzer. BMW wyratowało je w 2000 roku z ruiny i reanimowało tę markę.

- Wyniki rozmów w sprawie współpracy będą przedstawione pod koniec roku - wyjaśnia szef BMW Friedrich Eichiner - Współpraca dotyczy wspólnego korzystania z komponentów i systemów.

Z kolei szef Fiata Sergio Marchionne tłumaczy - Cieszymy się bardzo na współpracę z tak poważanym w przemyśle samochodowym partnerem.

Sytuacja kryzysowa

Takie działania to reakcja na kryzys w rynku samochodowym, spowodowany przede wszystkim wysokimi cenami ropy. Fiat podjął niedawno decyzję o zamknięciu czterech fabryk we Włoszech na skutek gwałtownego spadku sprzedaży.

BMW boi się przede wszystkim spadających marż i chce do 2012 dzięki nawiązanej współpracy zredukować koszta do 6 miliardów euro. Marka jest znana przede wszystkim z dużych, luksusowych samochodów - segmentu najbardziej dotkniętego ostatnim załamaniem po radykalnym wzroście cen ropy naftowej i benzyny.

mma/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane