• rozwiń

Temat: Motoryzacja

"Motoryzacyjny hit" powstanie we Wrześni. Volkswagen zbuduje fabrykę za 3,4 mld zł

Fabryka Volkswagena we Wrześni Odtwórz: Fabryka Volkswagena we Wrześni
Foto: vw.com | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: Volkswagen Crafter powstawać będzie we Wrześni | Video: Fabryka Volkswagena we Wrześni

To we Wrześni koło Poznania powstanie fabryka samochodów Volkswagena, którą wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński określił jako "motoryzacyjny hit".

Koszt przedsięwzięcia szacowany jest na 3,4 mld zł, zatrudnionych w fabryce zostanie ponad 2300 osób. Powstawać w nim będą samochody Volkswagen Crafter.

- Jest nam miło ogłosić, że kolejna generacja crafterów opracowana przez inżynierów Volkswagena będzie prowadzona w nowym zakładzie we Wrześni. To największy projekt we współczesnej historii Volkswagena. Jestem przekonany, że zakład ten będzie tworzył najwyższej jakości produkty, które trafią na cały świat - poinformował we wtorek na konferencji prasowej członek zarządu koncernu Volkswagen Leif Ostling.

Budowa ruszy jesienią, a produkcja aut rozpocznie się dwa lata później. W zakładach powstawać będzie 85 tys. aut rocznie - wszystkie warianty nowego craftera. Nowa fabryka będzie oddziałem spółki VW Poznań. Inwestycja zajmie 200 ha, z czego ok. 300 tys. m kw. znajdzie się pod dachem.

Przedstawiciele niemieckiego koncernu motoryzacyjnego brali pod uwagę lokalizację we Wrześni; przyglądali się też terenom inwestycyjnym w innych miejscach Polski, a także Europy.

Pod koniec lutego resort gospodarki informował, że resort jest na finiszu rozmów ws. inwestycji, dzięki której w kraju montowane ma być 100 tys. samochodów.

Volkswagen obecny już w Wielkopolsce

Samochód dostawczy Crafter produkowany był dotychczas w kooperacji z Daimlerem. Współpraca VW z Daimlerem przy tym projekcie skończy się w 2016 roku i nie planuje się jej odnowienia.

W Poznaniu istnieje już fabryka VW, w której produkowane są modele Caddy i T5. Spółka-córka VW produkuje w Poznaniu autobusy miejskie.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane