• rozwiń
  • WIG20 2200.95 +0.54%
  • WIG30 2501.93 +0.53%
  • WIG 58144.64 +0.45%
  • sWIG80 11589.85 +0.23%
  • mWIG40 3798.73 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-09-13 17:15

Dostosuj

Motoryzacja znów daje pracę

Motoryzacja znów daje pracę
Foto: TVN24 Foto: Branża motoryzacyjna znów łapie oddech i rusza z większą produkcją

Po spadkach produkcji i cięciach etatów branża motoryzacyjna zaczęła odżywać. Ci, którzy zwalniali, znów przyjmują do pracy. To efekt dopłat do zakupu nowych aut, jakie wprowadziło już kilkanaście państw europejskich - pisze "Rzeczpospolita".

Maflow Polska w Tychach produkujący elementy do klimatyzacji, który w ub. roku zwolnił blisko 600 pracowników z powodu spadku produkcji, w lipcu zdecydował się przyjąć 165 osób. - Zamówienia wzrosły. Jeśli sytuacja dalej będzie się poprawiać, mogą być kolejne przyjęcia - mówi przedstawiciel firmy Wojciech Zymek.

Nowych pracowników szuka też producent siedzeń i tapicerki Lear Corporation. W końcu stycznia firma zwolniła ponad 200 osób. Teraz poszukuje szwaczek, krojczych, pracowników linii automatycznych.

Wałbrzyska Toyota Motor Manufacturing Poland zapowiedziała, że do września zatrudnienie w porównaniu z czerwcem wzrośnie o prawie 100 osób. Większość z nich będzie pracować na drugiej zmianie.

Dopłaty się skończą, będzie gorzej

Przedstawiciele branży nie kryją, że wzrost produkcji i przyjęcia nowych pracowników to w dużej części efekt dopłat do zakupu nowych aut, jakie wprowadziło kilkanaście państw europejskich.

Fiat Auto Poland w Tychach, który na rynku niemieckim zwiększył w pierwszym półroczu sprzedaż blisko trzykrotnie, przyjmie ok. 300 nowych pracowników. Dzięki temu będzie mógł jeszcze bardziej wyśrubować możliwości produkcyjne.

Nie wiadomo jednak, jak długo ten pozytywny trend się utrzyma. W tym roku dopłaty w Europie się kończą. – Jest poważna obawa, że za kilka miesięcy sytuacja znowu się odwróci. Przyszły rok może być gorszy od obecnego – ostrzega Rafał Orłowski z monitorującej rynek firmy AutomotiveSuppliers.pl.

mac//kdj/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane