• rozwiń
  • WIG20 2171.75 -0.91%
  • WIG30 2464.87 -1.07%
  • WIG 57485.19 -0.98%
  • sWIG80 11656.29 +0.30%
  • mWIG40 3750.76 -1.91%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Motocyklem pojedziesz bez dodatkowego egzaminu. Instruktor: te przepisy sprawdzają się w Europie

Na motocykl bez dodatkowego egzaminu Odtwórz: Na motocykl bez dodatkowego egzaminu
Foto: sxc.hu | Video: tvn24 Foto: Mniejszym motocyklem pojedziemy bez konieczności zdawania dodatkowego egzaminu | Video: Na motocykl bez dodatkowego egzaminu

Za kilka tygodni osoby posiadające od co najmniej trzech lat prawo jazdy kat. B będą mogły jeździć motocyklami o pojemności do 125 cm sześc. I to bez konieczności posiadania prawa jazdy kategorii A. Instruktorzy nauki jazdy ostrożnie odnoszą się do zmian, ale zaznaczają że te przepisy z powodzeniem sprawdzają się już w kilku europejskich krajach.

Do tej pory, bez zdawania dodatkowego egzaminu, osoby mające prawo jazdy kat. B mogły jeździć małymi jednośladami, czyli motorowerami i skuterami o pojemności maksymalnej 50 cm sześc.

Zgodnie z uchwalonymi pod koniec czerwca zmianami w ustawie o kierujących pojazdami osoby posiadające co najmniej od trzech lat prawo jazdy kategorii B będą miały uprawnienia do kierowania motocyklem o pojemności do 125 cm sześc. bez zdawania dodatkowego egzaminu. Zmiany w prawie podpisał w środę prezydent. Wejdą w życie po upływie 30 dni od ich ogłoszenia.

To się sprawdza

Instruktorzy podkreślają, że ta dyrektywa obowiązuje od kilku lat w kilku europejskich krajach i nie powoduje żadnych zagrożeń.

- Ustawodawca chce promować społeczeństwo obywatelskie. Jeżeli ktoś czuje się odpowiedzialny sam za siebie, zna przepisy ruchu drogowego i uważa, że poradzi sobie na jednośladzie, to może z niej korzystać - powiedział w rozmowie z TVN24 Łukasz Kucharski, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Łodzi.

Przypomina też, że istnieją ośrodki doskonalenia techniki jazdy, w których możemy nabyć potrzebne umiejętności, jeżeli nie czujemy się pewnie na motocyklu.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane