• rozwiń
  • WIG20 2177.87 -0.76%
  • WIG30 2471.11 -0.76%
  • WIG 57471.27 -0.96%
  • sWIG80 11610.43 -0.15%
  • mWIG40 3704.64 -1.20%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 09:57

Dostosuj

Most energetyczny tuż-tuż?

Most energetyczny tuż-tuż?
Foto: TVN24 Foto: Nowy siłownik stanie na miejscu ignalińskiej elektrowni

Już we wtorek może dojść do podpisania polsko-litewskiego porozumienia o powołaniu przedsiębiorstwa, które wybuduje most energetyczny. Do Warszawy ma przyjechać w tym celu prezydent Litwy Valdas Adamkus, podaje bałtycka agencja BNS.

Informacji nie potwierdziła rzeczniczka prasowa litewskiego prezydenta Rita Grumadaite, ale też nie zaprzeczyła jej.

Wiadomo na pewno, że w Warszawie spotkają się szefowie spółek energetycznych, gdyż to oni podpiszą porozumienie. Polskę reprezentować będzie "Polska Grupa Energetyczna", a Litwę "Lietuvos Energija". Jak podkreśliła strona litewska, Wilno wyraża nadzieję, że podpisanie porozumienia wreszcie dojdzie do skutku. Warto przypomnieć, że miało to nastąpić już na początku października ubiegłego roku.

Polska rezygnuje z 1000 MW?
Jak wynika ze słów Riczardasa Slapszysa, doradcy ministra gospodarki Litwy Vytasa Navickasa, w poniedziałek grupy negocjacyjne uzgadniają w Warszawie ostatnie szczegóły dokumentu. Według niego, Polska nie uzależnia już budowy mostu od pozyskania co najmniej 1000 megawatów z nowej elektrowni atomowej.

Na początku października ub. roku strona polska oświadczyła, że połączenia systemów energetycznych obu państw jest możliwe jedynie w sytuacji, w której Polska otrzyma 1000-1200 MW z nowej siłowni w Ignalinie. To stanowisko spowodowało, że nie doszło wówczas do podpisania umowy na szczycie w Wilnie.

Premier Litwy Gediminas Kirkilas w ubiegłym tygodniu na spotkaniu w Wilnie z wicepremierem Waldemarem Pawlakiem zaznaczył, że Litwa jest gotowa spełnić żądania strony polskiej, jeżeli wyniki badań środowiska zezwolą na budowę nowej siłowni atomowej w Ignalinie o mocy 3200 MW.

prm/pul

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane