• rozwiń

Most energetyczny: dwa lata na przygotowania

Most energetyczny: dwa lata na przygotowania
Foto: TVN24 Foto: Za dwa lata ruszy budowa mostu energetycznego

Budowa mostu energetycznego łączącego Litwę i Polskę rozpocznie się w 2010 r., a główne przygotowania do tego projektu powinny zostać zakończone do końca 2009 r. - oświadczył litewski minister gospodarki Vytas Navickas.

- Do tego czasu [tzn. do 2009 r.- red.] zostanie wykonany projekt techniczny i analiza wpływu inwestycji na środowisko. Zostaną też rozwiązane wszelkie kwestie dotyczące własności gruntów, gdyż most będzie przecinał prywatne działki i jest około 6000 prywatnych właścicieli ziemi. Będziemy też musieli otrzymać różne zezwolenia i przeprowadzić inne prace. Praktyczna realizacja projektu rozpocznie się później, od 2010 roku - powiedział minister Navickas.

Most wart miliony euro
Umowa o budowie mostu została podpisana we wtorek w obecności prezydentów Polski Lecha Kaczyńskiego i Litwy Valdasa Adamkusa przez prezesów spółek PSE Operator i Lietuvos Energija. Powołano wtedy spółkę, która zajmie się przygotowaniem inwestycji. Jej udziałowcami są operatorzy systemów przesyłowych Polski i Litwy. Firma ma przygotować analizy i koszty przyszłego połączenia systemów energetycznych obu krajów.

Budowa połączenia systemów energetycznych polskiego i litewskiego, czyli tzw. most energetyczny, ma połączyć litewskie miasto Olita i polski Ełk. Zakończenie wartej około 250 mln euro inwestycji przewidziane jest do 2012 roku.

Polsko-litewski most energetyczny jest na liście unijnych priorytetów w dziedzinie infrastruktury energetycznej. Obecnie Litwa - poza zaopatrzeniem z zamykanej elektrowni jądrowej Ignalina - jest całkowicie uzależniona od dostaw energii elektrycznej z Rosji.


mpj/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane