• rozwiń
  • WIG20 2229.92 -0.18%
  • WIG30 2531.47 0.00%
  • WIG 58851.05 +0.17%
  • sWIG80 11605.03 +0.29%
  • mWIG40 3797.96 +1.36%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: Rosja

Moskwa utworzy specjalną strefę ekonomiczną. Dla Krymu i Sewastopola

Moskwa utworzy specjalną strefę ekonomiczną. Dla Krymu i Sewastopola
Foto: Flickr (CC BY-NC 2.0) Foto: Na terenie Krymu i Sewastopola zostanie utworzona specjalna strefa ekonomiczna

Rosyjska Duma (niższa izba parlamentu) przyjęła w piątek w trzecim czytaniu pakiet ustaw dotyczących stworzenia specjalnej strefy ekonomicznej na terytorium Krymu i Sewastopola. Pakiet ma obowiązywać przez 25 lat z możliwością przedłużenia.

Ustawy przewidują stworzenie na Krymie i w Sewastopolu specjalnego reżimu prawnego w celu przyciągnięcia inwestycji, wprowadzenia procedur celnych specjalnej strefy ekonomicznej, stworzenia i funkcjonowania wolnych portów.

Uproszczony tryb wydawania wiz

Rozwiązania prawne mają też przyciągnąć obywateli obcych państw do działalności na terenie półwyspu. Przedstawiciele zagranicznych inwestorów i organizacji, a także turyści będą mogli skorzystać z uproszczonego trybu wydawania wiz.

Podmioty prawne korzystające z wolnej strefy ekonomicznej nie będą mogły działać w sektorze użytkowania górniczego, którego celem jest rozpoznanie i eksploatacja kopalin. Wyłączone też będą z prawa do eksploatacji złóż na szelfie kontynentalnym.

Minimalna wartość inwestycji dla podmiotów małego i średniego biznesu będzie wynosić nie mniej niż 3 mln rubli (ok. 222 tys. złotych), dla pozostałych firm próg ten wynosi 30 mln rubli (ok. 2,22 mln zł). Inwestycje te powinny zostać zrealizowane w ciągu trzech lat od zawarcia umowy o działalności w wolnej strefie ekonomicznej.

Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia

Przyjęte w piątek przepisy przewidują m.in. obniżenie stawki podatku dochodowego. W przypadku tej części, która odprowadzana jest do budżetu Federacji Rosyjskiej, stawka ma być obniżona z 2 proc. do poziomu zerowego na 10 lat. Część odprowadzana do budżetów Krymu i Sewastopola może być obniżona decyzją lokalnych władz, ale nie powinna być wyższa niż 13,5 proc. (obecnie - 18 proc.).

Ustawa zatytułowana "O rozwoju krymskiego okręgu federalnego i specjalnej strefy ekonomicznej na terytorium Republiki Krym i miasta o znaczeniu federalnym - Sewastopola" oraz towarzyszące jej ustawy wejdą w życie 1 stycznia 2015 roku.

Ukraina, a także społeczność międzynarodowa nie uznaje aneksji półwyspu, po której Krym i Sewastopol zostały przez Moskwę zaliczone w skład Federacji Rosyjskiej jako jej dwa kolejne podmioty.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane