• rozwiń
  • WIG20 2064.12 -0.69%
  • WIG30 2365.71 -0.84%
  • WIG 55227.60 -0.73%
  • sWIG80 11570.82 -0.55%
  • mWIG40 3756.24 -0.97%

Ostatnia aktualizacja: 2019-08-16 17:15

Dostosuj

Moskwa popiera Janukowycza

Podczas rozmów o uregulowaniu gazowego długu Ukrainy wobec Gazpromu Rosja zademonstrowała ostrożne poparcie dla premiera Wiktora Janukowycza - pisze kijowski dziennik "Hazeta 24". Według gazety, Moskwa dała jednak do zrozumienia, czego chce od Ukrainy - integracji.

- Podpisane w poniedziałek w Moskwie porozumienie w sprawie spłaty przez Ukraińców 2 mld dolarów za dostarczony gaz jest sygnałem poparcia Rosji dla Wiktora Janukowycza. Nie przypadkiem przecież informacja o długu zjawiła się dwa dni po wyborach parlamentarnych na Ukrainie, kiedy stało się zrozumiałe, że nowym premierem może zostać Julia Tymoszenko - czytamy w "Hazeta 24".

Dziennik sugeruje, że późniejsze oświadczenia prezydenta Ukrainy Wiktora Juszczenki o potrzebie współpracy popieranej przez niego i tworzonej właśnie prozachodniej koalicji z opozycją, czyli prorosyjską Partią Regionów, spowodowane były nie czym innym, jak podaną przez Moskwę informacją o ukraińskim zadłużeniu za gaz. Po apelu Juszczenki o podzielenie się władzą z opozycją góra emocji w stosunkach gazowych szybko opadła. Informacja o uregulowaniu długu ukazała się tuż przed wizytą Janukowycza w Moskwie - pisze gazeta.

Zdaniem "Hazety 24" oznacza to, że Moskwa nadal popiera Janukowycza, choć poparcie to nie jest absolutne.
- Podjęte przez premiera Ukrainy próby poruszenia tematu innych ukraińsko-rosyjskich problemów gospodarczych, jak choćby ograniczeń na eksport mleka i mięsa z Ukrainy do Rosji, spotkały się ze wstrzemięźliwą reakcją rosyjskiego rządu - czytamy.

Premier Rosji Wiktor Zubkow - jak pisze kijowski dziennik - obiecał Janukowyczowi, że jego rząd rozpatrzy gospodarcze postulaty Ukraińców, podkreślając jednocześnie, że rosyjskie władze chcą pogłębienia stosunków z Ukrainą.

mb

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane