• rozwiń
  • WIG20 2286.46 -0.60%
  • WIG30 2629.28 -0.57%
  • WIG 59092.01 -0.48%
  • sWIG80 11610.11 +0.08%
  • mWIG40 4032.87 -0.30%

Ostatnia aktualizacja: 2019-06-14 17:15

Dostosuj

Moody's tnie niemieckie banki

Foto: PAP / EPA/ Arne Dedert Foto: Commerzbank to drugi co do wielkości bank w Niemczech

Agencja Moody's obniżyła ocenę wiarygodności kredytowej trzech największych banków austriackich a także sześciu niemieckich, w tym Commerzbanku drugiego co do wielkości banku w tym kraju. Analitycy agencji swoją decyzję tłumaczą ryzykiem pogłębienia się negatywnych skutków kryzysu w strefie euro.

Wśród sześciu niemieckich banków których ocena wiarygodności kredytowej została obniżona znalazł się m.in. Commerzbank AG. Rating drugiego największego pożyczkodawcy w Niemczech, został obniżony z A2 do A3 z perspektywą negatywną. Agencja poinformowała też, że decyzja co do największego u naszych zachodnich sąsiadów banku - Deutche Banku - zostanie podana później. Moody's obciął też ocenę niemieckiej filii włoskiego Unicredit do A3 z A2 z perspektywą negatywną. Według analityków agencji niemieckie banki są narażone na sktuki kryzysu w strefie euro oraz ograniczoną zdolnością poradzenia sobie związanymi z tym stratami.

Za surowa ocen Niemiec

Zdaniem części ekspertów decyzja Moody`s jest zbyt surowa i nie uwzględnia odporności niemieckiej gospodarki i systemu bankowego. Jednak jak przyznaje Sandy Mehta z Value Investment Principals istnieją obawy czy gospodarka Niemiec jest rzeczywiście odporna na kłopoty gospodarcze w Europie. - Można uwzględnić wzrost ryzyka, że problemy gospodarcze dotkną w końcu również Niemcy, o ile politycy nie podejmą bardziej zdecydowanych działań – powiedziała Sandy Mehta

Wśród austriackich banków cięcia dotknęły UniCredit Bank Austria i Raiffeisen Bank International, których ratingi zostały obniżone odpowiednio do poziomu A3 i A2. O dwa stopnie obniżony został również rating Erste Group Bank AG i jest teraz na poziomie A2.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane