• rozwiń

Moody's słabo widzi polskie banki. KNF i NBP zaskoczone

Moody's słabo widzi polskie banki. KNF i NBP zaskoczone
Foto: TVN24 Foto: Moody's widzi kłopoty w przyszłość

Agencja ratingowa Moody's obniżyła perspektywę dla polskiego systemu bankowego do "negatywnej" ze "stabilnej". Jako powód podaje pogorszenie się otoczenia wokół sektora. Zdaniem Andrzeja Jakubiaka, przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego i prezesa Narodowego Banku Polskiego Marka Belki taka decyzja jest nieuzasadniona.

Przedstawione do tej pory wyniki instytucji finansowych w Polsce za trzeci kwartał pokazują, że mają one za sobą świetny okres. Niemal w każdym przypadku zysk był dużo wyższy od oczekiwań.

CZYTAJ O WYNIKACH PEKAO

CZYTAJ O WYNIKACH PKO BP

Ciężki rok?

Mimo faktu, iż polska gospodarka jest izolowana od turbulencji w strefie euro bardziej niż mniejsze państwa sąsiednie, nie jest odporna od zewnętrznych wstrząsów. Dlatego oczekujemy, że słabszy wzrost w największych krajach Europy Zachodniej (głównych partnerów handlowych Polski), konsolidacja fiskalna i powściągliwość kredytowa banków będzie tłumić tempo wzrostu gospodarczego w Polsce i wpłynie na wydajność systemu bankowego

Moody's

Według Moody's przyszłość wygląda jednak znacznie gorzej. Agencja jest zdania, że osłabienie wzrostu gospodarczego w Polsce przełoży się na pogorszenie sytuacji banków w ciągu najbliższych 12-tu do 18-tu miesięcy. Znaczy to, że np. kredyty będą gorzej spłacane. Moody's zwraca przy tym uwagę na to, że jedna piąta kredytów w Polsce jest denominowana we frankach szwajcarskich, co jeszcze bardziej zwiększa ryzyko dla sektora.

Według agencji bankom będzie też trudniej pozyskać finansowanie, a także zwiększyć akcję kredytową, co z kolei uszczupli ich przychody. Dlatego analitycy spodziewają się, że polskie banki będą teraz akumulowały kapitał i decydowały się na strategie obronne, a nie takie, które sprzyjają rozwojowi.

- Mimo faktu, iż polska gospodarka jest izolowana od turbulencji w strefie euro bardziej niż mniejsze państwa sąsiednie, nie jest odporna na zewnętrzne wstrząsy. Dlatego oczekujemy, że słabszy wzrost w największych krajach Europy Zachodniej (głównych partnerów handlowych Polski), konsolidacja fiskalna i powściągliwość kredytowa banków będzie tłumić tempo wzrostu gospodarczego w Polsce i wpłynie na wydajność systemu bankowego. Co prawda nie nastąpi natychmiastowy gwałtowny spadek wydajności, ale spodziewamy się, że presja będzie budowana stopniowo w najbliższych 12-18 miesięcy i niekorzystnie wpłynie na jakość aktywów, płynność i rentowność - czytamy w raporcie Moody's.

KNF i NBP zaskoczone

Moim zdaniem, ta decyzja nie znajduje uzasadnienia w kondycji sektora bankowego w Polsce. Jest to dla nas zaskoczenie. Myślę, że to wynika z ogólnej obawy o to, że sytuacja jest niepewna, więc agencje zachowują daleko idącą ostrożność

jakubiak o bankach

Szef Komisji Nadzoru Finansowego Andrzej Jakubiak nie widzi uzasadnienia dla obniżki ratingu dla polskiego systemu bankowego dokonanej przez Moody's.

- Moim zdaniem, ta decyzja nie znajduje uzasadnienia w kondycji sektora bankowego w Polsce. Jest to dla nas zaskoczenie - powiedział dziennikarzom Jakubiak. - Myślę, że to wynika z ogólnej obawy o to, że sytuacja jest niepewna, więc agencje zachowują daleko idącą ostrożność - dodał.

Podobnie uważa prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka. - Zdumiewające, zaskakujące, ale jeśli mielibyśmy szukać przyczyn takiej oceny, to ona oczywiście leży w sytuacji systemu bankowego w Europie - stwierdził.

Zdaniem Belki, problemy z finansowaniem mogą przełożyć się na obniżkę cen giełdowych polskich banków, co oznacza, że będą one łatwiejsze do przejęcia. Zaznaczył, że z punktu widzenia polskiej gospodarki polskie banki są jednak bardzo dobrze skapitalizowane i stabilne. Szef NBP obawia się jednak polskie banki mogą zostać "osierocone" przez swoje spółki-matki.

mkg//kdj/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane