• rozwiń
  • WIG20 2335.86 -0.28%
  • WIG30 2669.69 -0.35%
  • WIG 60750.64 -0.29%
  • sWIG80 11965.06 +0.04%
  • mWIG40 4031.58 -0.49%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Moody's ścina hiszpańskie banki

Moody's ścina hiszpańskie banki
Foto: TVN24 Foto: Moody's obniżył rating 16 hiszpańskim bankom

Agencja ratingowa Moody's obniżyła w czwartek o trzy stopnie długookresową ocenę depozytów oraz papierów dłużnych 16 hiszpańskich banków oraz Santander UK PLC - brytyjskiej autonomicznej filii banku Santander. Jak napisali eksperci agencji, obniżenie ratingu jest wynikiem równoczesnej obniżki oceny samodzielnej siły finansowej, a w pięciu przypadkach uznania, że hiszpański rząd ma mniejszą zdolność udzielenia im pomocy, gdyby ta miała się okazać potrzebna.

Wśród banków, których wycena spadła, figurują największe hiszpańskie banki: Banco Santander oraz BBVA, ale w ocenie analityków nie pogorszy to im warunków finansowania. Jednak nie wykluczone są kolejne obniżki, bo 10 banków zostało umieszczonych na tzw. liście obserwacyjnej, co oznacza, że dalsze obniżki wyceny są możliwe.

Cios dla hiszpańskiej gospodarki

Brytyjscy komentatorzy zauważają, że decyzja Moody's będzie ciosem dla Hiszpanii borykającej się z zadłużeniem sektora bankowego. Rząd Hiszpanii częściowo znacjonalizował w tych dniach jeden z banków zagrożonych upadłością - Bankia. Od początku maja akcje tego banku straciły niemal 50 proc. na wartości. Bankia ma obciążone ryzykiem inwestycje na rynku nieruchomości oceniane na 32 mld euro - największe wśród hiszpańskich banków. Bank ogłosił w środę, że opóźnił opublikowanie wyników finansowych za pierwszy kwartał 2012.

Rozdęty sektor nieruchomości

"Obniżka wyceny 16 hiszpańskich banków jest po części efektem trudności, na które napotyka rząd Hiszpanii dążąc do obniżki deficytu sektora publicznego, a po części obaw, że w okresie kryzysu może nie mieć wystarczających środków na wsparcie banków" - sądzi BBC. Innym powodem są obawy przed stratami banków na pożyczkach dla rozdętego sektora nieruchomości i innych kredytach ponieważ hiszpańska gospodarka jest w recesji, a bezrobocie należy do najwyższych w UE.

W czwartek Moody's obniżył też rating czterech hiszpańskich regionów: Katalonii, Murcji, Andaluzji i Estramadury ponieważ wątpi, że zrealizują zakładane w br. cele utrzymania pułapu deficytu.

km/bgr/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane