• rozwiń
  • WIG20 2317.17 +0.60%
  • WIG30 2667.09 +0.68%
  • WIG 59852.70 +0.63%
  • sWIG80 11656.13 +0.15%
  • mWIG40 4074.92 +0.95%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Moody's: Rating Polski stabilny

Moody's: Rating Polski stabilny
Foto: TVN24.pl Foto: Moody's co roku o tej porze publikuje swój raport, oceniający wiele krajów świata

Rating polskiego długu jest stabilny i opiera się mocnych fundamentach gospodarczych - tak napisała agencja Moody's w dorocznym raporcie. Według jej ocen nasze zadłużenie - zarówno w walucie krajowej, jak i zagranicznej - jest sklasyfikowane ze wskaźnikiem A2.

Rating A2 dla polskiego długu w walucie zagranicznej i krajowej z perspektywą stabilną jest odzwierciedleniem odporności polskiej gospodarki - poinformowała w raporcie agencja Moody's.

Agencja zaznaczyła, że ani deficyt budżetowy, ani zadłużenie Polski nie są nadmiernie wysokie, chociaż gwałtownie wzrosły w ostatnich latach. Moody's nie oczekuje, by Warszawa zdecydowała się na znaczne ograniczenie deficytu przed przyszłorocznymi wyborami parlamentarnymi.

"Wybory w 2011 r. oznaczają, że znacząca redukcja deficytu nie zacznie się przed 2012 rokiem. Moody's zakłada, że po wyborach nowy rząd skupi się na redukcji deficytu. Obecnie jednak ani poziom deficytu, ani długu nie są nadmierne, a poziom długu nie jest niepokojący, między innymi dlatego, że rząd cieszy się zaufaniem rynków finansowych" - napisano w raporcie.

"W średniej perspektywie Moody's zakłada konwergencję poziomu PKB per capita do poziomów UE" - dodano.

Agencja przewiduje, że wzrost PKB w 2010 r. wyniesie 3,4 proc., a w 2011 r. 3,7 proc. Deficyt general government w 2011 r. wyniesie 6,7 proc. PKB, a poziom długu general government wyniesie 57,4 proc. PKB.

A Irlandii obcięli

Ta sama agencja obniżyła rating Irlandii. Moody's obcięła ocenę wiarygodności kredytowej Dublina o 5 stopni, z Aa2 do poziomu Baa1.

To według ocen agencji "papiery dłużne średniej jakości". Jeśli rating spadnie jeszcze o 3 poziomy, dług Irlandii dostanie od Moody's pieczątkę "śmieciowy". Według analityków tak mocnej obniżki ratingu należało się spodziewać.

"Wycenę ratingu Irlandii obciążyło powtórne doprecyzowanie obciążeń, którymi dla zestawu rozliczeń finansowych państwa są koszty ratowania banków i niepewność związana z szerszą perspektywą dla gospodarki" - stwierdził Moody's w uzasadnieniu.

Moody's zwrócił uwagę na głęboką zapaść sektora usług finansowych i nieruchomości, a także na postępujące kurczenie się kredytu dla sektora prywatnego. Perspektywa ratingu jest negatywna.

W ubiegłym tygodniu agencja ratingowa Fitch, w reakcji na wystąpienie rządu w Dublinie o pomoc do Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego, jako pierwsza pozbawiła Irlandię ratingu klasy "A", obniżając go o trzy oczka - do BBB+.

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane