• rozwiń

Temat: Unia walczy z kryzysem euro

Moody's obniżył ratingi EMS i EFSF. "Decyzja trudna do zrozumienia"

Moody's obniżył ratingi EMS i EFSF. "Decyzja trudna do zrozumienia"
Foto: Parlament Europejski Foto: Moody's w akcji

Agencja ratingowa Moody's obniżyła oceny Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego (EMS) i Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej (EFSF) o jeden z poziom z AAA do Aa1 z dalszą negatywną oceną. Decyzja została przyjęta z dużym zaskoczeniem.

W opublikowanym komunikacie podkreślono, że ma to związek z wcześniejszym obniżeniem oceny Francji do poziomu Aa1.

Agencja Moody's poinformowała o równoczesnym obniżeniu o jeden poziom ratingu poprzednika EMS - Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej (EFSF), także z AAA do Aa1 i z dalszą negatywną oceną.

Jako powód tych decyzji podano "bliską korelację" z ryzykiem kredytowym głównych udziałowców w EMS i EFSF. 

Moody's obniżył rating Francji z poziomu AAA 19 listopada. "Ryzyko kredytowe i ratingi EMS i EFSF są ściśle związane z takimi samymi wskaźnikami ich głównych udziałowców" - stwierdza komunikat agencji, która przypomniała, że Francja jest drugim co do wielkości udziałowcem EMS i EFSF.

Udział Francji w EMS wynosi 20,4 proc. a największego udziałowca, jakim są Niemcy - 27,1 proc. Moody's wciąż utrzymuje rating Niemiec na najwyższym poziomie AAA.

Agencja podkreśliła, że zarówno EMS jak i EFSF utrzymują jednak nadal dobre notowania dzięki kapitałom dostarczonym przez wszystkie państwa będące udziałowcami, których średni rating wynosi Aa1.

Z pozostałych dwóch najważniejszych agencji ratingowych, Fitch utrzymuje najwyższy rating EMS na poziomie AAA a Standard & Poor's nie opublikował jeszcze swojego ratingu.

Zaskoczenie decyzją

Szef EMS, Klaus Regling nazwał decyzję Moody's "trudną do zrozumienia" i dodał, że nie uwzględnia ona "wyjątkowo solidnych ram instytucjonalnych EMS, jego politycznego zaangażowania i struktury kapitałowej".

Zaskoczenie decyzją Moody's wyraził również Jean-Claude Juncker, który przewodzi ministrom finansów strefy euro.

- 17 państw członkowskich strefy euro jest całkowicie zaangażowanych w planie politycznym i finansowym na rzecz EMS i EFSF i popiera te dwie instytucje - powiedział Juncker.

EMS i EFSF to główne instytucje mające zwalczać skutki kryzysu zadłużeniowego krajów strefy euro. Potencjał kredytowy EMS wynosi ok. 500 mld euro, do których dochodzi 200 mld euro pozostających jeszcze w gestii EFSF. EMS ma współpracować z EFSF do lata 2013 r.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane