• rozwiń

Moody's grozi palcem 87 bankom. Na liście PKO BP

Moody's grozi palcem 87 bankom. Na liście PKO BP
Foto: PKO BP Foto: PKO BP na liście Moody's

Agencja ratingowa Moody's rozważa obniżenie ratingu długu 87 banków z 15 europejskich krajów - podała agencja w komunikacie. Na liście znalazł się polski PKO BP.

Agencja podała, że ratingi 87 banków zostały umieszczone na liście obserwacyjnej ze wskazaniem do ich obniżenia z powodu możliwego cofnięcia dla nich wsparcia rządowego. Agencja wyraziła obawę, że rządy poszczególnych państw nie będą dysponowały odpowiednimi środkami na ratowanie posiadaczy bardziej ryzykownego długu, kiedy kryzys się pogłębi.

Wśród wymienionych banków aż 21 pochodzi z Hiszpanii, a 17 z Włoch. Pozostałe kraje, które znalazły się na liście Moody's to: Austria (9 banków), Belgia (3), Cypr (2), Finlandia (3), Francja (7), Luksemburg (3), Holandia (6), Norwegia (5), Portugalia (2), Słowenia (2), Szwecja (4) i Szwajcaria (2).

Wśród zagrożonych banków są m.in. BNP Paribas SA i Societe Generale SA - największe banki we Francji, włoski UniCredit SpA, czy szwajcarskie Credit Suisse i UBS.

Jedynym polskim bankiem, któremu grozi obniżka ratingu, jest PKO BP. W reakcji na tę informację, rentowność euroobligacji polskiego banku po raz pierwszy w historii przekroczyła 6,6 proc. Rekordowy jest też spread między rentownością papierów banku a polskich papierów skarbowych. Na GPW kurs PKO BP praktycznie nie zareagował.

Przewodniczący Rady Gospodarczej przy premierze Jan Krzysztof Bielecki powiedział dziennikarzom, że trudno znaleźć uzasadnienie dla umieszczenia PKO BP na liście Moody's. - Jeżeli (agencja ratingowa - red.) pogroziła palcem, to być może miało to związek z ryzykiem walutowym, które być może ten bank ma. Trudno jednak znaleźć uzasadnienie - ocenił.

bgr/m

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane