• rozwiń

Monsanto winne zatrucia chemikaliami

Monsanto winne zatrucia chemikaliami
Foto: Colin Grey (flickr.com, CC-BY-SA) Foto: Pestycydy mogą być groźne dla zdrowia

Amerykański koncern biotechnologiczny Monsanto jest winien zatruciu francuskiego rolnika środkiem chwastobójczym - uznał sąd w Lyonie. Orzeczenie otwiera Paulowi Francois do ubiegania się o odszkodowanie od wielkiej firmy zajmującej się produkcją między innymi roślin zmodyfikowanych genetycznie. To pierwsza taka sprawa we Francji. Koncern chce się jeszcze odwołać.

- Monsanto jest odpowiedzialne za uszczerbek, jaki Paul Francois poniósł na zdrowiu, nawdychawszy się Lasso, produktu tej firmy - głosi wyrok sądu, który uznał, że w konsekwencji Monsanto powinno wypłacić rolnikowi odszkodowanie. Jego wysokość zostanie ustalona w drodze ekspertyzy medycznej.

Monsanto zamierza złożyć apelację. - Nie istnieją naukowe przesłanki wystarczające do stwierdzenia związku przyczynowego między nawdychaniem się chlorobenzenu a problemami zdrowotnymi pana Francois - powiedział jeden z dyrektorów francuskiego oddziału Monsanto Yann Fichet.

Niebezpieczna substancja

46-letni Francois, uprawiający zboże, w kwietniu 2004 roku nawdychał się produkowanego przez Monstanto preparatu Lasso, kiedy czyścił zbiornik urządzenia do oprysku. W rezultacie zapadł na zdrowiu i miał problemy neurologiczne, które wymagały kilkakrotnych pobytów w szpitalu.

We włosach i moczu farmera w rok od czasu, kiedy czyścił zbiornik, znaleziono ślady chemikaliów użytych w produkcji Lasso. Francois stosował produkt koncernu na kilku hektarach z posiadanych 400. Twierdzi, że Monsanto nie wyszczególniło w prawidłowy sposób składników preparatu na etykiecie.

Postęp lub zagrożenie

Trzy lata później Francois, który został rzecznikiem ofiar pestycydów, uzyskał uznanie przez sąd swoich dolegliwości za chorobę zawodową. Wniósł też pozew przeciwko Monsanto. Francois obwiniał również koncern za kontynuowanie sprzedaży preparatu, zabronionego wówczas już w Belgii, Wielkiej Brytanii i Kanadzie. Stosowanie Lasso zakazane zostało we Francji dopiero w 2007 roku.

We Francji przeciwko Monsanto toczy się kilka procesów.

Francuski rząd stara się o zakaz dla genetycznie modyfikowanej kukurydzy MON 810, której ziarno do zasiewu produkuje Monsanto. Odmiana 810 jest jedyną, na jaką koncern uzyskał zgodę w Unii Europejskiej.

mk\mtom\k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane