• rozwiń
  • WIG20 2173.75 +0.82%
  • WIG30 2463.94 +0.89%
  • WIG 57297.12 +0.70%
  • sWIG80 11452.13 -0.32%
  • mWIG40 3670.47 +0.71%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Monopolista chce... obniżki cen gazu

Monopolista chce... obniżki cen gazu
Foto: sxc.hu Foto: Już niedługo gaz może potanieć

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo w przekazanym Urzędowi Regulacji Energetyki dokumencie proponuje obniżkę ceny błękitnego paliwa dla odbiorców indywidualnych o 8,5 proc. W praktyce oznaczałoby średnią obniżkę wszystkich opłat na rachunku o 3,1 proc.

Korekta cen PGNiG była odpowiedzią na wezwanie prezesa Urzędu Regulacji Energetyki z 6 kwietnia. W ostatnim wniosku taryfowym z 13 lutego PGNiG proponowało obniżkę ceny gazu dla gospodarstw domowych i przemysłu przekraczającą 6 proc. Prezes URE Mariusz Swora oczekiwał większej obniżki cen hurtowych gazu, nieco poniżej 10 proc.

Niewiele, ale zawsze

Nowe propozycje PGNiG oznaczają, że "odbiorca indywidualny zapłaci mniej w części za paliwo gazowe średnio o ok. 8,5 proc., a cena gazu ziemnego dla zakładów przemysłowych będzie niższa o ok. 9 proc." - tłumaczy firma.

Zdaniem PGNiG, gdyby prezes URE zatwierdził aktualną korektę wniosku taryfowego, to "całkowite opłaty dla wszystkich odbiorców obniżyłyby się średnio o 3,1 proc., co spowodowane jest m.in. planowaną zmianą taryf Operatorów Systemów: Przesyłowego i Dystrybucyjnych".

Taniejąca ropa zbija cenę gazu

Odnosząc się do proponowanej ceny paliwa, PGNiG wyjaśnia, że cena gazu ziemnego z importu zależy od średniej ceny ropy naftowej z ostatnich dziewięciu miesięcy, która w ostatnim czasie spadła, oraz od stosunku kursu złotówki do dolara.

Taryfa, jaką przedstawia do zatwierdzenia prezesowi URE PGNiG, poza ceną gazu zawiera inne składniki - m.in. opłatę przesyłową naliczaną przez Gaz-System oraz opłatę dystrybucyjną, naliczaną przez sześciu krajowych dystrybutorów gazu.

PGNiG proponuje, by wyliczona w korekcie wniosku taryfa obowiązywała do końca 2010 roku.

mkg ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane