• rozwiń

Temat: Rosja

Mniej wagonów z Ukrainy do Rosji. Dwa lata temu za 2,3 mld dolarów, teraz duży spadek

"Rosjanie nie wyjdą na ulice. Putin nie ma się czego obawiać" Odtwórz: "Rosjanie nie wyjdą na ulice. Putin nie ma się czego obawiać"
"Rosjanie nie wyjdą na ulice. Putin nie ma się czego obawiać" "Źródło: TVN24 BiS"

W pierwszych dwóch miesiącach 2014 roku Ukraina sprzedała do Rosji 700 wagonów towarowych, to jest o 85 proc. mniej niż w porównywalnym okresie 2013 roku - informuje w poniedziałek dziennik "Kommiersant".

Wagony towarowe stanowiły dotąd jedną z głównych pozycji w ukraińskim eksporcie do Federacji Rosyjskiej. "Kommiersant" powołuje się na agencję Infoline-Analitika, monitorującą rynek wagonów towarowych i przewozów towarowych w poradzieckiej Wspólnocie Niepodległych Państw (WNP).

Złe wieści dla producentów

Według tej agencji w okresie styczeń-luty 2014 roku produkcja wagonów towarowych na Ukrainie zmalała o 76 proc. w stosunku do dwóch pierwszych miesięcy poprzedniego roku. Ukraińskie fabryki wagonów towarowych są nastawione głównie na eksport do Rosji.

Dyrektor Infoline-Analitika Michaił Burmistrow ocenia, że drastyczny spadek produkcji wagonów towarowych na Ukrainie jest konsekwencją utraty rynku z powodu pogorszenia stosunków ukraińsko-rosyjskich. Jego zdaniem sytuacja ta grozi producentom wagonów towarowych przestojami, redukcją personelu i pogorszeniem kondycji finansowej.

Wartościowy rynek

W 2012 roku sprzedaż wagonów towarowych do Rosji przyniosła Ukrainie 2,3 mld dolarów. To 13 proc. całego rocznego ukraińskiego eksportu do tego kraju. W pierwszych ośmiu miesiącach 2013 roku eksport wagonów towarowych do FR osiągnął 1,2 mld dolarów.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane