• rozwiń
  • WIG20 2194.58 -0.57%
  • WIG30 2490.03 -0.77%
  • WIG 58026.68 -0.72%
  • sWIG80 11627.70 +0.15%
  • mWIG40 3749.54 -1.58%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Mniej pracujemy, więcej zarabiamy

Mniej pracujemy, więcej zarabiamy
Foto: sxc.hu Foto: Polakom żyje się coraz lepiej?

Pracujemy coraz mniej, ale w portfelu mamy coraz więcej. Na podstawie danych unijnej agencji Eurofund "Rzeczpospolita" wyliczyła, że średni tygodniowy czas pracy Kowalskiego spadł w ciągu roku o 10 proc. - o tyle samo wzrosła jego pensja.

Choć większość Polaków uważa, że jesteśmy zapracowani, spędzamy w pracy mniej czasu niż mieszkańcy 11 krajów Unii Europejskiej. W ubiegłym roku przeciętny Polak zatrudniony na pełnym etacie spędzał w pracy 40 godzin i 24 minuty tygodniowo - o 42 minuty mniej niż w 2006 roku.

Więcej płacy...

– Więcej zarabiamy, to mniej chętnie zgadzamy się na pracę w nadgodzinach – mówi Jacek Męcina, ekspert rynku pracy.

Oprócz wzrostu wynagrodzeń korzystna była też dla zatrudnionych sytuacja na rynku. Szybki rozwój gospodarczy i emigracja zarobkowa powodowały, że pracodawcy poszukiwali nowych pracowników, a jednocześnie bali się utracić dotychczasowych. Łagodzili więc swoje oczekiwania wobec podwładnych.

– Polacy częściej niż dwa, trzy lata temu decydują się na niecały etat, a to obniża średnią czasu spędzanego w miejscu pracy – tłumaczy prof. Elżbieta Kryńska z Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych.

... za mniej pracy

Dłużej od nas pracują nie tylko biedniejsi Bułgarzy i Rumuni, ale też bogatsi Brytyjczycy, Niemcy czy Austriacy.

We Wspólnocie na końcu stawki są Francuzi, pracujący średnio 37 godzin i 42 minuty. To i tak więcej niż przewiduje francuskie prawo, które mówi o 35-godzinnym tygodniu pracy, najkrótszym w UE.

Zaskakująco mało pracują też Irlandczycy (niespełna 39 godzin), czyli nieco poniżej ich ustawowego czasu. To jedyny taki przypadek w Unii.

mkg/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane