• rozwiń
  • WIG20 2306.67 -0.64%
  • WIG30 2645.43 -0.77%
  • WIG 59975.08 -0.66%
  • sWIG80 11878.34 -0.22%
  • mWIG40 4036.80 -0.86%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Mniej kredytów w eurolandzie

Mniej kredytów w eurolandzie
Foto: sxc.hu Foto: Mniej euro płynie do firm

Po raz pierwszy w historii strefy euro spadła suma kredytów udzielanych przez banki firmom. We wrześniu była ona o 0,3 proc. niższa niż miesiąc wcześniej - podał Europejski Bank Centralny. To kolejny sygnał, że przyszłość europejskiej gospodarki wciąż jest niepewna.

W dół poszedł też wolumen kredytów udzielonych gospodarstwom domowym - o 0,3 procent rok do roku, po spadku o 0,2 procent w sierpniu. W przypadku kredytów hipotecznych spadek sięgnął 0,6 procent.

Jak podkreśla ekonomista Capital Economics Ben May, spadek akcji kredytowej skierowanej do firm ma miejsce po raz pierwszy od 1983 r.

- Wciąż nie ma wielu dowodów na to, że polityka dostarczania przez EBC płynności bankom przynosi wzrost liczby udzielanych kredytów i powiększenie się bazy pieniężnej - powiedział May w rozmowie z agencją AFP.

Jak poinformował EBC, suma gotówki w obiegu, depozytów w bankach i różnych innych aktywów spadła we wrześniu o 1,8 proc. To zła wiadomość, bo wskaźnik ten obrazuje popyt konsumentów i ogólną aktywność w gospodarce.

W zwyczajnych warunkach jego spadek wskazuje na niższy popyt, co z kolei oznacza spadek poziomu cen i pozwala bankowi centralnemu obciąć stopy procentowe. Obecnie jednak EBC takiej możliwości praktycznie nie ma. Stopy w strefie euro pozostają bowiem od kilku miesięcy na rekordowo niskim poziomie 1 proc.

bgr/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane