• rozwiń

Mniej hutników przy piecach

Mniej hutników przy piecach
Foto: TVN24 Foto: Wśród zwalnianych mają być także zatrudnieni przy produkcji

Maksymalnie 1 480 osób ma odejść w tym roku z pracy w koncernie hutniczym ArcelorMittal Poland. To 500 osób więcej niż jeszcze kilka miesięcy temu zakładały władze spółki. Powodem jest kryzys i zmiana struktury organizacyjnej firmy.

Od początku roku zwolnienia w koncernie dotknęły już ok. 700 osób. Zgodnie z nowym planem, do końca roku pracę straci ponad drugie tyle osób.

- Ogłaszając kilka miesięcy temu zamiar redukcji zatrudnienia o 980 osób podkreślaliśmy, że jest to część planu realizowanego od wielu lat. Liczyliśmy, że to wystarczy, by przetrwać rynkowy kryzys. Zostaliśmy jednak zmuszeni do zwiększenia liczby osób odchodzących – wyjaśnił rzecznik koncernu Andrzej Krzyształowski.

"Nie musielibyśmy zwalniać, gdyby..."

Zwolnienia dotykają nie tylko pracowników administracji, ale także wydziałów produkcyjnych. Jak zapewnia rzecznik, przedstawiciele koncernu żałują, że jak dotąd nie wdrożono w Polsce dyskutowanych rozwiązań, pozwalających na "postojowe" dla pracowników przez 3 do 8 miesięcy, w trakcie którego pracodawca i Skarb Państwa po połowie wypłacaliby pracownikowi minimalną pensję, by uniknął zwolnienia.

- Wprowadzenie takiego rozwiązania byłoby bardzo korzystne dla nas i naszych pracowników. W ciągu ośmiu miesięcy sytuacja na rynku może się znacząco zmienić – podkreślił rzecznik.

Nie tylko kryzys

ArcelorMittal Poland nie podaje szczegółów dotyczących ograniczenia produkcji w związku z kryzysem; przedstawiciele środowiska hutniczego potwierdzają jednak, że w stosunku do pierwszego kwartału 2008 r. produkcja hut jest mniejsza nawet o połowę. Krzyształowski podkreślił jednak, że przyczyną zwolnień jest nie tylko kryzys, ale także zmiana struktury koncernu.

Z początkiem tego roku koncern uruchomił program dobrowolnych odejść, adresując go do wybranej grupy pracowników, głównie administracji. Ci, którzy zdecydowali się na odejście do końca stycznia, dostali 99 tys. zł, w lutym 88 tys. zł, w marcu 78,5 tys. zł, a w kwietniu 72 tys. zł. Program nadal obowiązuje. Przewidziane są też wysokie odprawy dla osób, którym do emerytury zostało kilkanaście miesięcy.

W końcu grudnia ubiegłego roku ArcelorMittal Poland zatrudniał 10720 osób. W styczniu do firmy włączono Hutę Królewską i Walcownię Blach Grubych Batory w Chorzowie, co zwiększyło zatrudnienie do blisko 11,8 tys. osób. Pracownikom przejętych firm także przysługują osłony socjalne koncernu. W ciągu minionych blisko sześciu lat z pracy w koncernie odeszło ok. 7,5 tys. osób.

ArcelorMittal Poland (dawniej Mittal Steel Poland) jest największym producentem stali w Polsce. Koncern skupia ok. 70 proc. potencjału polskiego przemysłu hutniczego. W ubiegłym roku huty koncernu wytworzyły 4,9 mln ton wyrobów, wobec 5,5 mln ton rok wcześniej. Produkcja spadła o 14 proc.

/mlas

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane