• rozwiń
  • WIG20 2159.91 +1.74%
  • WIG30 2443.18 +1.81%
  • WIG 56895.37 +1.54%
  • sWIG80 11446.40 +0.22%
  • mWIG40 3629.46 +1.17%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-11 17:15

Dostosuj

Mniej dorszy przez pomyłkę UE

Mniej dorszy przez pomyłkę UE
Foto: sxc.hu Foto: Prawie puste wiaderko z dorszami przez błąd Unii Europejskiej

Rybacy denerwują się na Unię Europejską. Wszystkiemu winne dorsze, a raczej - ograniczenia w ich połowach. Zdaniem rzecznika praw obywatelskich UE, który reprezentuje rybaków, Unia Europejska obniża dopuszczalne kwoty połowowów dorsza nie tylko w trosce o przetrwanie tych ryb. Robi to także przez pomyłkę.

Ku utrapieniu rybaków, Komisja Europejska obniża dopuszczalne kwoty połowowe dorsza przez pomyłkę - wytknął w piątek rzecznik praw obywatelskich UE Nikoforos Diamanduros.

Pomylili tabelki

Rzecznika zaalarmowali szkoccy rybacy, którym w 2007 roku KE zmniejszyła o 10 proc. liczbę dni, kiedy można wychodzić w morze na połów (dni połowowe). Skarga rybaków głosi, że urzędnikom KE po prostu pomyliły się rubryki w tabeli i zamiast 282, wpisali 252, czyli tyle, ile dni połowowych przyznano rybakom na Morzu Północnym. Problem polega jednak na tym, że Szkocja otoczona jest wodą z trzech stron (także m.in. Morzem Celtyckim czy Morzem Szkockim, ma także szereg wód wewnętrznych), a tam ograniczenia powinny być mniejsze.

Unia się nie przyznaje

Śledztwo rzecznika potwierdziło, że chodzi o administracyjną pomyłkę, za którą zapłacili szkoccy rybacy. Komisja Europejska nie przyznaje się jednak do błędu. I przypomina, że rozporządzenie ze sporną tabelką o połowach dorsza przedyskutowali i zatwierdzili ministrowie ds. rybołówstwa krajów członkowskich i stało się ono unijnym prawem.

Diamanduros jest pewny swoich racji i zażądał od Komisji Europejskiej naprawienia błędu, którego skutki boleśnie i zupełnie niezasłużenie odczuwają szkoccy rybacy do dziś, bowiem liczbę dni połowowych ustala się rokrocznie w odniesieniu do lat poprzednich. I tylko dorsze się cieszą.

ktu ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane