• rozwiń
  • WIG20 2156.06 +0.06%
  • WIG30 2442.11 +0.09%
  • WIG 56898.36 +0.21%
  • sWIG80 11489.29 +0.33%
  • mWIG40 3644.68 +0.66%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Mniej biurokracji, zezwoleń i licencji. Piwo w "Warsie"

Mniej biurokracji, zezwoleń i licencji. Piwo w "Warsie"
Foto: TVN24 Foto: Prezydent podpisał ustawę deregulacyjną

- Mniej biurokracji przy prowadzeniu i zakładaniu własnego biznesu - to główne założenie tzw. ustawy deregulacyjnej, którą, jak mówił, "z największą radością" podpisał Bronisław Komorowski. Dla osób fizycznych nowe przepisy niosą m.in. ponowną możliwość legalnego zakupu i spożycia piwa w pociągach PKP.

Celem zaproponowanej przez rząd ustawy o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców jest ograniczenie biurokracji, zmniejszenie kosztów działalności gospodarczej, redukcja liczby zezwoleń, rejestrów, licencji i upoważnień oraz ograniczenie sprawozdawczości. Zmiany mają też ułatwić dostęp do wykonywania tzw. wolnych zawodów.

Proste jak firma

Ustawa przewiduje, że w ponad 200 przypadkach zamiast zaświadczeń, odpisów oraz wypisów wydawanych przez różne urzędy, przedsiębiorca i obywatel będzie mógł sam złożyć stosowne oświadczenie.

Zamiast zaświadczenia o wpisie do ewidencji i KRS wg nowych przepisów wystarczał będzie tylko numer rejestrów. Urzędy nie będą mogły domagać się od przedsiębiorców okazywania zaświadczeń o wpisie do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, która 1 lipca 2011 r. zastąpi ewidencję działalności prowadzoną w gminach. Ustawa znosi obowiązek składania oświadczeń o nadaniu numeru NIP i REGON. Zrezygnowano także z wymogu poświadczenia niekaralności, gdy organ administracyjny może sam pozyskać informacje na ten temat.

Ustawa przewiduje też m.in. rozszerzenie możliwości przekształcania działalności gospodarczej osób fizycznych w spółki, obniża - z obecnych 10 proc. przychodów do 3 proc. - maksymalną wysokość kar nakładanych na firmy za czyn zabroniony, popełniony przez osobę fizyczną, która działała w imieniu tej firmy. Zmiany mają też zapewnić obecnie funkcjonującym spółdzielniom pracy możliwość przekształcenia w spółki prawa handlowego.

"Piwo jasne, piwo!"... (ale tylko w Warsie)

Wśród rozwiązań wprowadzonych w ustawie są m.in. przepisy pozwalające na sprzedaż i picie piwa oraz napojów o zawartości do 4,5 proc. alkoholu w wagonach restauracyjnych i barowych pociągów w komunikacji krajowej. Obecnie można to robić tylko w pociągach międzynarodowych.

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę w Urzędzie Skarbowym Warszawa-Mokotów. Nowe przepisy mają wejść w życie od 1 lipca 2011 roku.

mkg\mtom,tr\k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane