• rozwiń

Mniej bezrobotnych za oceanem

Mniej bezrobotnych za oceanem
Foto: sxc.hu Foto: W listopadzie przybyło w USA 120 tys. miejsc pracy

Bezrobocie w USA spadło w listopadzie do 8,6 procenta, z 9 procent w poprzednim miesiącu - podało w piątek amerykańskie Ministerstwo Pracy. Jest to najniższy wskaźnik bezrobocia od 2,5 roku.

Stosunkowo duży spadek ekonomiści tłumaczą częściowo faktem, że więcej bezrobotnych Amerykanów przestało szukać pracy, ale także tym, że prywatne firmy zwiększyły zatrudnienie. W listopadzie przybyło 120 tys. miejsc pracy, o 20 tysięcy więcej niż w październiku.

Eksperci zwracają uwagę na jeszcze inne pozytywne oznaki sytuacji gospodarczej: wzrost zatrudnienia pracowników na tymczasowych zasadach, wzrost sprzedaży detalicznej w listopadzie i rozluźnienie warunków udzielania kredytów przez banki.

Dobra wiadomość dla Obamy

Najnowsze dane są dobrą wiadomością dla prezydenta Baracka Obamy, którego notowania w sondażach spadały w ostatnich miesiącach głównie z powodu złej sytuacji na rynku pracy.

Nadal jednak ponad 13 milionów Amerykanów jest bezrobotnych, przy czym dla wielu wydłuża się czas pozostawania bez pracy. Średni taki okres dla bezrobotnych wynosi obecnie prawie 50 tygodni.

Giełda papierów wartościowych w Nowym Jorku zareagowała umiarkowanym wzrostem na raport o spadku bezrobocia - wskaźnik Dow Jones wzrósł rano o około 50-70 punktów.

jak//bgr/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane