• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Młodzi nie chcą wyprowadzać się od rodziców. Tak jest taniej i wygodniej

Młodzi nie chcą wyprowadzać się od rodziców. Tak jest taniej i wygodniej
Foto: shuterstock/ TVN24 Foto: Młodzi są wygodni i nie śpieszą się do obowiązków pełnej dorosłości

W Polsce już ponad połowa młodych dorosłych nie wyprowadza się od rodziców. Zarabiają za mało, aby móc samodzielnie żyć, a z powodu pracy najczęściej w oparciu o umowę o dzieło lub zlecenie, trudno jest im wziąć kredyt mieszkaniowy.

53 proc. osób między 18. a 35. rokiem życia mieszka wciąż z rodzicami - pisze w środę "Rzeczpospolita".
Co trzecia z nich jest po trzydziestce, ale nadal się nie spieszy, by pójść na swoje - wynika z raportu Krajowego Rejestru Długów BIG o sytuacji finansowej młodych. Według opracowania w takiej sytuacji jest aż 69 proc. ankietowanych na wsi, a w mieście – co trzeci.

Zależy gdzie

- Ale to też zależy od miasta - zastrzega psycholog społeczny prof. Janusz Czapiński. Jak mówi, w dużych ośrodkach, takich jak Warszawa, gdzie wynajęcie mieszkania jest bardzo drogie, odsetek młodych przy rodzicach jest większy. Z jego badań wynika, że w takiej sytuacji jest co drugi młody w stolicy.

Eksperci wskazują na finansowe tło tego zjawiska, są jednak przekonani, iż nawet gdyby gospodarka mocno przyspieszyła, a młodzi nie mieliby już kłopotów ze zdobyciem dobrze płatnej pracy, to i tak wielu nadal zostałoby z rodzicami. - To także sprawa naszej kultury. W Polsce, podobnie jak na południu Europy, młodzi opuszczają domy rodzinne późno z zauważa prof. Czapiński.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane