• rozwiń

Młodzi masowo bezrobotni

Młodzi masowo bezrobotni
Foto: sxc.hu Foto: Co trzeci młody człowiek będzie bez pracy

Tak źle nie było już dawno. Stopa bezrobocia wśród młodzieży w wieku do 25 lat sięgnęła w lutym 21,4 proc., wobec 10,9 proc. na całym rynku - wynika ze wstępnych szacunków GUS, do których dotarł "WSJ Polska". Według prognoz analityków, w tym roku może przekroczyć nawet 30 proc.

Bezrobocie wśród młodzieży zawsze było dużo wyższe niż średnia na rynku pracy, ponieważ firmy mniej chętnie zatrudniają niedoświadczonych pracowników. Spowolnienie gospodarcze i zapowiedzi przedsiębiorców o redukcji etatów i ograniczeniu rekrutacji dodatkowo pogarsza ich sytuację.

Dorosłość nokautuje na starcie

Według prof. Mieczysława Kabaja z Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych, kryzys może spowodować wzrost ogólnej stopy bezrobocia w Polsce nawet do 15 proc. - Jeśli tak się stanie, wówczas wśród młodzieży będzie ona dwukrotnie większa, bo takie są proporcje od wielu lat. Wyniesie więc około 30 proc. - wyjaśnia Kabaj. Dodaje, że zjawisko może przybrać drastyczne formy latem, gdy młodzież ukończy szkoły. - Wtedy okaże się, że nie będzie dla niej pracy - mówi.

Eksperci twierdzą, że najlepiej poradzi sobie młodzież z dużych miast. - Oni mogą znaleźć sobie pracę stosunkowo szybko - mówi Karolina Sędzimir-Domanowska, ekspert w PKO BP. Coraz większy dramat będzie przeżywać młodzież z małych miejscowości. W tej grupie bezrobocie może w tym roku przekoroczyć nawet 50 proc.

mkg ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane