• rozwiń
  • WIG20 2111.70 +0.08%
  • WIG30 2415.62 +0.01%
  • WIG 56269.06 +0.11%
  • sWIG80 11612.84 +0.19%
  • mWIG40 3778.08 -0.24%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 10:12

Dostosuj

Młody? To płacimy mu grosze

Młody? To płacimy mu grosze
Foto: sxc.hu Foto: Młodzi nie mają co liczyć na "kokosy"

Przedsiębiorcy dbają o to, by nie "przepłacać" młodych pracowników. Co trzeci z nich dostaje po pierwszym miesiącu pracy wartość minimalnego wynagrodzenia (1317 zł brutto) lub nieco mniej - pisze "Rzeczpospolita".

Tak wynika z analizy, jaką na podstawie danych o wynagrodzeniach zebranych w ZUS przygotował zespół doradców strategicznych premiera Donalda Tuska.

Studiowałeś? Wszystko jedno

Wiktor Wojciechowski, ekspert Forum Obywatelskiego Rozwoju, zwraca uwagę, że z innych badań wynika, iż pierwsza płaca zazwyczaj nie odzwierciedla poziomu wykształcenia.

– Z badania poziomu wynagrodzeń absolwentów wynika, że w ciągu pierwszego roku niewiele różnią się płace osób z zasadniczym wykształceniem i wyższym, co zresztą wpływa destrukcyjnie na młodych ludzi, absolwentów wyższych uczelni. Jednak w ciągu kilkunastu lat płace tych pierwszych przeciętnie wzrastają o połowę, a tych drugich 2,5 – 3 razy – dodaje w rozmowie z "Rz" Wojciechowski.

Z analizy zespołu doradców premiera wynika też, że pracodawcy uzależniają pierwsze wynagrodzenie od sytuacji makroekonomicznej w kraju. Trudności gospodarcze ostatnich lat spowodowały spadek dynamiki wzrostu wynagrodzeń młodych ludzi, szczególnie poszkodowane mogą być grupy rozpoczynające pracę w 2008 i 2009 r. Ich zdaniem, przedłużający się kryzys na rynku pracy może spowodować pogłębienie różnicy dochodów między starszym i młodszym pokoleniem - pisze "Rz".

bgr//kdj/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane