• rozwiń
  • WIG20 2173.75 +0.82%
  • WIG30 2463.94 +0.89%
  • WIG 57297.12 +0.70%
  • sWIG80 11452.13 -0.32%
  • mWIG40 3670.47 +0.71%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Młody biznesmenie szykuj się na kontrolę

Młody biznesmenie szykuj się na kontrolę
Foto: sxc.hu Foto: Fiskus szykuje kontrole

Bo za młody, bo za stary, bo zbyt często zmienia wspólników lub rejestruje działalność, bo zakłada firmę w miejscu zamieszkania, bo nie składa deklaracji podatkowych. Polscy przedsiębiorcy z tych grup budzą podejrzenia urzędników i muszą przygotować się na częstsze kontrole skarbowe - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Jak pisze "DGP", wytyczne w tej sprawie wszystkie izby i urzędy skarbowe dostały w Krajowym Planie Dyscypliny Podatkowej 2012 r. Większa kontrola ma zapewnić ochronę m.in. przed firmanctwem, czyli prowadzeniem firmy z ukrycia, pod cudzym nazwiskiem. Z doświadczenia urzędników wynika bowiem, że tego typu działania prowadzą głównie przedsiębiorcy z wymienionych w Planie grup.

Choć zwiększone kontrole mogą być uciążliwe dla uczciwych przedsiębiorców, Maciej Hadas menedżer w firmie Grant Thorton uważa, że wyznaczony kierunek działania skarbówki jest słuszny. - Podatnicy którzy prowadzą nielegalną działalność, którzy nie zgłaszają prowadzenia działalności lub nielegalnymi sposobami unikają płacenia podatków, muszą się liczyć z tym, że organy podatkowe będą ich ścigać. Natomiast podatnicy, którzy rzetelnie wywiązują się z nałożonych obowiązków, nie powinni mieć powodów do obaw - podkreśla Hadas.

Konsekwencje dla nieuczciwych przedsiębiorców mogą być dotkliwe. "DGP" podkreśla, że oszuści muszą zapłacić zaległy podatek wraz z odsetkami, a dodatkowo mogą ponieść odpowiedzialność karną za przestępstwa podatkowe.

ab//bgr/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane