• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Miś Uszatek środkiem płatniczym

Miś Uszatek środkiem płatniczym
Foto: Mennica Polska Foto: Miś Uszatek trafił na monetę razem z królową Elżbietą II

Tej monety na pewno nikt nie użyje do płacenia. Jeśli już ktoś ją zdobędzie, to zachowa - choćby na prezent dla dziecka. Bohater naszych bajek, Miś Uszatek, trafił na monety dalekiej wyspy Niue. I to w doborowym gronie: na rewersie towarzyszy mu królowa Elżbieta II.

Moneta jest ze szczerego srebra (dokładniej: próby 925), ma średnicę 32 milimetrów, waży 14,14 gram. Na awersie znana postać z klapniętym nieco uszkiem - w "naturalnych kolorach": Uszatka w mennicy nadrukowują tampodrukiem. W tle stylizowany fragment filmowej taśmy, słoneczniki i dwoje innych bohaterów serialu: Zajączek i Ciocia Chrum Chrum.

Filmowa taśma wije się też na rewersie monety, gdzie dominuje znany profil królowej Elżbiety II, nominał "1 dollar" i nazwa państwa, które ten środek płatniczy wyemitowało: Niue Island. To wyspa na Oceanie Spokojnym, położona o niespełna 2,5 tysiąca kilometrów na północny wschód od Nowej Zelandii.

Niue niezależność uzyskała w 1974 roku. Nie prowadzi własnej polityki zagranicznej ani obronnej, jest państwem stowarzyszonym z Nową Zelandią. Głową państwa jest właśnie brytyjska królowa Elżbieta II. Stąd obecność jej podobizny na monecie.

Państwo najwyraźniej podpiera swój budżet emitując kolekcjonerskie monety - i w tej dziedzinie współpracuje z warszawską Mennicą Polską. W ten sposób powstała już m.in. seria monet "Szlak Bursztynowy", czy "Malarze świata". Zwykle są one wykonywane w niespotykany w obiegowych monetach sposób - np. z inkrustacją bursztynem, w nietypowych kształtach, czy - jak w przypadku Uszatka - z nadrukiem.

Miś Uszatek także ma zapoczątkować całą serię "Ulubieni Bohaterowie Bajek”, składająca się z dziewięciu monet. Na kolejnych mają się znaleźć m.in. Bolek i Lolek, Reksio, Wilk i Zając oraz Krecik. Nakład jest oczywiście limitowany, co ma służyć podniesieniu wartości kolekcjonerskich precjozów.


Książkowa postać Misia Uszatka została stworzona w 1957 roku przez pisarza Czesława Janczarskiego i ilustratora Zbigniewa Rychlickiego. W 1975 roku Uszatek ożył: w Studio Małych Form Filmowych Se-ma-for w Łodzi rozpoczęła się produkcja lalkowego serialu. Uszatkowi głosu użyczył Mieczysław Czechowicz. Przez 13 lat powstały 104 odcinki serialu.

//sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane