• rozwiń
  • WIG20 2160.15 +0.25%
  • WIG30 2445.48 +0.23%
  • WIG 57014.37 +0.41%
  • sWIG80 11471.51 +0.18%
  • mWIG40 3645.93 +0.69%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 09:49

Dostosuj

Minus za złotego, Niemcy i rząd

Minus za złotego, Niemcy i rząd
Foto: sxc.hu Foto: Polska traci w ratingach

Zbytnie uzależnienie od Niemiec w kwestii eksportu, niestabilna waluta i niezdecydowanie rządu w walce z kryzysem - z tych powodów Euler Hermes, międzynarodowa grupa finansowo-ubezpieczeniowa, obniżył ogólny rating dla Polski do B z poprzedniego BB - czytamy w "Rzeczpospolitej".

– Choć atutem polskiej gospodarki jest zróżnicowanie produkcji, dostajemy duży minus za brak dywersyfikacji kierunków eksportu. Zwłaszcza że głównym partnerem są pogrążające się w recesji Niemcy – mówi analityk Euler Hermes Grzegorz Błachnio.

Na pogorszenie się oceny naszej gospodarki wpływa też niestabilny złoty, który zwiększa ryzyko wzrostu liczby upadłości zwłaszcza w branżach motoryzacyjnej, chemicznej, metalurgicznej i budowlanej. Negatywnie na rating Polski wpływa też zamrożenie akcji kredytowej przez banki. I chociaż EH nie widzi zagrożenia dla płynności sektora bankowego, to zwraca uwagę na możliwość masowej likwidacji lokat.

Rząd musi być bardziej aktywny

Według EH, atutem Polski jest stabilność polityczna i przyjazne nastawienie obecnego rządu do Unii Europejskiej oraz rynków. Tyle, że to się też zmienia na niekorzyść. - Rząd PO – PSL spotyka się z coraz ostrzejszą krytyką wewnątrz kraju, zwłaszcza wobec polityki antykryzysowej. Istnieje ryzyko, że zbyt późno podejmie wyczekiwane kroki w polityce fiskalnej i strukturalnej. Oczekujemy jednak, że w końcu zacznie zwiększać wydatki – twierdzą analitycy EH.

mkg ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane