• rozwiń
  • WIG20 2188.24 +0.40%
  • WIG30 2481.46 +0.42%
  • WIG 57863.03 +0.42%
  • sWIG80 11638.04 +0.42%
  • mWIG40 3734.43 +0.52%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Ministerstwo Zdrowia: Dajcie nam pół roku

Ministerstwo Zdrowia: Dajcie nam pół roku
Foto: TVN24.pl Foto: MZ apeluje do lekarzy

Resort zdrowia chce, by środowisko lekarskie zgodziło się na opóźnienie o pół roku wejścia w życie przepisów o czasie pracy lekarzy. Ma to dać rządowi czas na ich nowelizację. Nowe regulacje mają wejść w życie 1 stycznia.

Propozycję opóźnienia wprowadzenie przepisów przedstawił na czwartkowym posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia wiceminister Krzysztof Grzegorek. Według niego, w tej chwili to najlepsze rozwiązanie, dające ministerstwu 6 miesięcy na pracę nad gruntowną nowelizacją przepisów.

Grzegorek podkreślał, że obecnie cały problem rozbija się o finanse. - Jesteśmy na etapie poszukiwań środków, które zadowoliłyby środowisko medyczne - zapewniał wiceminister.

Ale pomysłów rządu nie pochwala opozycja. Marek Balicki z LiD zaapelował do rządu, by przystąpił do szybkiej nowelizacji niejednoznacznych przepisów w ustawie o czasie pracy lekarzy i wprowadził ją w życie od stycznia 2008 r.

Według byłego ministra zdrowia, odłożenie terminu wejścia w życie ustawy jest "schowaniem głowy w piasek" i spowoduje lawinę procesów sądowych oraz konflikty w środowisku medycznym. Zdaniem Balickiego, w prace nad poprawieniem ustawy może włączyć się sejmowa komisja zdrowia.

Ustawa, dostosowana do unijnych przepisów ma wejść w życie od stycznia 2008 r. Ogranicza ona czas pracy lekarzy do 48 godzin tygodniowo. Zgodnie z prawem (tzw. klauzula opt-out), lekarz będzie mógł pracować dłużej, nawet do 72 godzin tygodniowo, ale musi wyrazić na to zgodę i podpisać z pracodawcą specjalny kontrakt. Prognozy wskazują, że w związku z tą zmianą czasu pracy, na dyżurach może zabraknąć lekarzy. Dziś lekarze pracują nawet po 90 godzin tygodniowo.

bgr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane