• rozwiń
  • WIG20 2229.92 -0.18%
  • WIG30 2531.47 0.00%
  • WIG 58851.05 +0.17%
  • sWIG80 11605.03 +0.29%
  • mWIG40 3797.96 +1.36%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Ministerstwo Skarbu: nie będzie fuzji PKO BP i PZU

Ministerstwo Skarbu: nie będzie fuzji PKO BP i PZU
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: Ministerstwo skarbu nie chce fuzji PKO BP i PZU

- Minister skarbu nie będzie realizował fuzji PKO BP i PZU, przynajmniej na razie - powiedział w TVN CNBC Biznes wiceminister skarbu Michał Chyczewski. Jednoczenie zdradził, że resort będzie pracował nad dalszą prywatyzacją PKO BP.

- W pewnej perspektywie takie połączenie byłoby realne, ale to nie jest element strategii, którą będzie realizował obecny minister skarbu - zapowiedział Chyczewski. Zaznaczył, że jeśli chodzi o PZU, to trzeba rozwiązać konflikt z Eureko. - Dopóki nie będzie rozwiązany, jakiekolwiek spekulacje co do przyszłości PZU pozostałyby tylko i wyłącznie spekulacjami. Natomiast jeśli chodzi o PKO BP, będziemy chcieli pogłębić prywatyzację tego banku i to będzie nasze główne zadanie na najbliższe 2-3 lata - mówił w TVN CNBC Biznes Chyczewski.

Jaki finał Eureko vs PZU?
Wiceminister powiedział, że resort przygotowuje się do rozmów z Eureko. Zaznaczył, że obecny rząd pokaże wolę porozumienia. - Nasi poprzednicy jej nie wykazali - stwierdził Chyczewski. - Musimy tak działać, by Skarb Państwa wyszedł ze sprawy obronną ręką. Podejmiemy rozmowy i zobaczymy, co Eureko zaproponuje - powiedział wiceminister. Dodał, że do spotkania z Eureko dojdzie szybko. - Nie wiem dokładnie, ale w tym lub w przyszłym tygodniu - powiedział Chyczewski.

W poniedziałek Eureko poinformowało, że sąd apelacyjny w Brukseli odrzucił wniosek Polski o anulowanie wyroku Trybunału Arbitrażowego w Londynie, który w sierpniu 2005 przyznał rację Eureko w sporze z Polską.

Giełda do prywatyzacji już w 2009 roku?
Ministerstwo Skarbu Państwa planuje też prywatyzację warszawskiej giełdy w celu wzmocnienia jej pozycji w regionie. Zdaniem Chyczewskiego, mogłoby do niej dojść już w 2009 roku. W środę wiceminister skarbu ma spotkać się z prezesem GPW Ludwikiem Sobolewskim, który przedstawi swój pogląd w tej sprawie. Według wiceministra, strategia giełdy wymaga aktualizacji. - Jest też kwestia decyzji co do współpracy z partnerami, którzy doradzają ministrowi skarbu państwa w tej sprawie. Jest konsorcjum, które do tej pory przygotowywało tę strategię. Na początku grudnia podejmiemy decyzję, czy nadal współpracować z tym konsorcjum, czy rozpisać przetarg i całą procedurę rozpoczynać od nowa. Na razie jesteśmy na etapie analizy tej sytuacji i dopiero w przeciągu najdalej tygodnia - dwóch podejmiemy decyzję - poinformował.

mpj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane