• rozwiń

Ministerstwo Skarbu: LOT zwrócił się do nas o 400 mln zł pomocy

Ministerstwo Skarbu: LOT zwrócił się do nas o 400 mln zł pomocy
Foto: TVN 24 Foto: LOT będzie musiał zwolnić pracowników

Resort skarbu potwierdza doniesienia tvn24.pl o wniosku o pomoc finansową, jaki otrzymał od LOT-u. "Spółka wystąpiła do Ministra Skarbu z wnioskiem o przyznanie pomocy, 400 mln zł w pierwszej transzy" - czytamy w komunikacie.

Ministerstwo Skarbu poinformowało w komunikacie, że przygotowuje się do udzielenia pomocy  publicznej  spółce, która wystąpiła do ministra z wnioskiem o przyznanie  pomocy - 400 mln zł w pierwszej transzy.

"W porozumieniu z ministerstwem LOT przygotowuje plan restrukturyzacji" - brzmi komunikat ministerstwa.

"Aktualna, bardzo trudna sytuacja na rynku przewoźników lotniczych w całej Europie wymaga podjęcia szybkich działań w stosunku do spółki" - dodaje resort.

Jak zauważył rzecznik PLL LOT Leszek Chorzewski, obecnie w Europie tracą praktycznie wszystkie linie lotnicze, a ten rok "jest absolutnie dramatyczny dla biznesu lotniczego".

- Musimy wykonać szybki, zdecydowany ruch tak, aby w 2013 albo 2014 roku, jeśli będzie jeszcze gorsza sytuacja, uzyskać stałą dochodowość - podkreślił Chorzewski.

Zwolnienia i zmiana zatrudnienia

Jak napisaliśmy we wtorek, władze LOT-u zwróciły się o milionową pomoc do Ministerstw Skarbu. Ale resort postawił warunek. Spółka, żeby otrzymać pomoc, musi w ekspresowym tempie ściąć koszty nawet o ponad 30 procent, czyli o ok. 600 mln zł.

Jak ustaliliśmy, plan ratunkowy zarządu zakłada m.in. zmianę form zatrudnienia i zwolnienia.

Stworzony ma zostać program, który zachęci pracowników do dobrowolnego odejścia z firmy na dogodnych warunkach finansowych.

Dotyczy to przede wszystkim osób, którym brakuje niewiele czasu do wejścia w przedemerytalny okres ochronny.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane