• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Ministerstwo informatyki i telekomunikacji?

Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji apeluje do premiera o powołanie ministerstwa wspólnego dla informatyzacji i telekomunikacji.

Prezes Izby Wacław Iszkowski uważa, że taki nowy resort przyśpieszyłby start zaplanowanych na ten rok 16 dużych projektów informatycznych. - Resorty koordynujące tę tematykę są praktycznie we wszystkich krajach europejskich. W czasie międzynarodowych spotkań przedstawiciele tych krajów dziwią się, że w Polsce ta tematyka jest podzielona między dwa resorty - powiedział Iszkowski.

Dotychczas dział "informatyzacja" podlega Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji, natomiast działem "łączność" zajmuje się Ministerstwo Transportu.

Prezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji argumentuje, że nowe, wspólne dla obu działów ministerstwo przyśpieszy realizację zadań z Planu Informatyzacji Państwa. Jednym z jego zadań jest elektroniczne rozliczanie podatków.

Iszkowski dodał, że w Polsce istnieje "niezły plan informatyzacji państwa", a do tego jest sporo pieniędzy na jego realizację - zarówno krajowych, jak i unijnych. - Dobrze by było, gdyby nadzór nad ich wydawaniem sprawował ktoś w randze wyższej niż podsekretarz stanu - powiedział.

Zdaniem PIIT, utworzenie nowego ministerstwa nie będzie wiele kosztować, bowiem w obydwu resortach (transportu i MSWiA) oba działy są dość mocno zintegrowane, więc ich połączenie w jeden organizm nie pociągnie specjalnych wydatków. Szef Izby podkreślił, że nie rości sobie wyznaczania szefa takiego resortu, a chce jedynie, by była to osoba kompetentna.

Jak na razie z 16 zaplanowanych na ten rok projektów rozstrzygnięte zostały jedynie dwa przetargi - na wykonanie elektronicznej platformy usług administracji publicznej oraz na konsultacje dla systemu PESEL 2.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane