• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Minister zmusi rowerzystów do OC?

Minister zmusi rowerzystów do OC?
Foto: TVN24 Foto: Rowerowe OC dla wszystkich?

Ministerstwo zdrowia rozważa wprowadzenie obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej dla rowerzystów - dowiedziała się "Rzeczpospolita". O takim pomyśle słyszeli też ubezpieczyciele.

Obecnie istnieje możliwość wykupienia przez rowerzystę polisy i każdego roku dziesiątki tysięcy ludzi się na nią decydują. Takie ubezpieczenie zawarte jest w pakiecie, np. z ubezpieczeniem mieszkania czy domu i wynosi ok. 10 zł rocznie. Jest ono jednak dobrowolne.

Pomysł ubezpieczenia obowiązkowego pojawił się przy okazji prac nad zmianami w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

– Projekt jest już gotowy do uzgodnień zewnętrznych, ale nie ma w nim obowiązkowego OC – zaprzecza Jakub Gołąb z ministerstwa zdrowia.

Gra niewarta świeczki

Andrzej Maciążek, członek zarządu Polskiej Izby Ubezpieczeń, ocenia, że pomysł może jest i dobry, ale trudno będzie taki obowiązek wyegzekwować. Jedynym sposobem byłaby policyjna kontrola. W większych miastach mogłoby to zadziałać, ale w małych miejscowościach już byłby problem.

– Zatrudnienie policji do kontrolowania 20 mln rowerzystów, czy mają opłacone OC odciągnie uwagę od istotniejszych problemów i przez to pogorszy stan bezpieczeństwa na polskich drogach – uważa z kolei Krzysztof Bartkowiak ze Stowarzyszenia Miłośników Dwóch Kółek w Kołobrzegu.

mkg/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane