• rozwiń

Minister: Trzeba robić dzieci

Minister: Trzeba robić dzieci

- Nasze wskaźniki dzietności są jedne z najniższych w Unii Europejskiej. Najwyższy czas, aby wykorzystać ostatni duży wyż demograficzny lat osiemdziesiątych, który w tej chwili zakłada rodziny i wchodzi na rynek pracy - tak minister pracy Jolanta Fedak przekonywała do przedstawionej we wtorek ustawy, która znacznie ułatwi zakładanie żłobków i opiekę nad małymi dziećmi. Bo jak dodała, przytaczając słowa ministra finansów, najlepsze zabezpieczenie się na starość to inwestycja w dzieci.

We wtorek rząd przyjął projekt ustawy, która zgodnie z założeniami ma znacznie ułatwić zakładanie żłobków. - Po zmianie będą łatwiejsze rygory techniczne, lokalowe i kadrowe. Poza tym żłobki, które będzie łatwiej założyć, będą uzupełnione siecią opiekunów - mówiła w "Poranku TVN24" minister Fedak.

Na dłuższą metę same korzyści?

Główna zmiana ma polegać na tym, że placówki te przejdą spod kurateli ministerstwa zdrowia pod ministerstw pracy. - Poza tym państwo wesprze taką osobę składką, a samorząd wypłaci jej pensję - dodała.

Minister przekonywała też, że choć zmiany wiążą się z kosztami, to na dłuższą metę jest to inwestycja. - Samorządowi będzie się opłacało także dlatego, że to dodatkowe podatki, mniej zasiłków i inwestycja w człowieka, która jest najlepszą inwestycją, także w kwestii emerytur - wyliczała.

- Minister finansów powiedział kiedyś, że zabezpiecza się na przyszłość inwestując w dzieci. Pracowaliśmy jednak w trudnym okresie, nastąpiło ochłodzenie gospodarki i budżetu, więc debaty nad ustawami, które przynajmniej na początku wymagają dodatkowych nakładów, były bardzo burzliwe - dodała.

Pod opieką

Jak tłumaczyła minister Fedak, wysyp żłobków nie zdarzy się w ciągu roku, ale rząd chce, żeby docelowo opieką żłobkową było objęte nawet 1,2 mln dzieci w wieku do lat trzech.
- Chcemy osiągnąć standard europejski czyli 30 proc., bo obecnie jest to dwa proc. - powiedziała minister. Dodała, że projekt będzie wspomagany przez ułatwienia zakładania przedszkoli, które już działają, w postaci np. klubów malucha.

mkg/sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane