• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Minister Szczurek: PKB w roku 2014 może przekroczyć trzy procent

Minister Szczurek: PKB w roku 2014 może przekroczyć trzy procent
Foto: Ministerstwo Finansów Foto: Mateusz Szczurek uważa, że ministerstwo nie będzie miało problemów z wypełnieniem zobowiązań dotyczących deficytu finansów publicznych

PKB w 2014 roku może przekroczyć 3 proc. - mówi szef resortu finansów Mateusz Szczurek. W ustawie budżetowej zapisano, że w tym roku polska gospodarka będzie rozwijała się w tempie 2,5 proc.

Minister finansów powiedział w środę, że w tym roku Produkt Krajowy Brutto (PKB) może być sporo wyższy niż ten, który wcześniej zapisano w ustawie budżetowej. Zdaniem Mateusza Szczurka może polska gospodarka będzie rozwijała się w tempie większym niż 3 proc.

Lepiej od założeń

W ustawie budżetowej zapisano, że w 2014 roku polskie PKB będzie rosnąć w tempie 2,5 proc. - Zapowiada się sporo wyższy PKB niż (zapisany) w ustawie budżetowej, powyżej trzech procent - powiedział Mateusz Szczurek.

Minister finansów dodał, że nie spodziewa się problemów z wypełnieniem zobowiązań budżetowych Polski. Wszystko dlatego, że tempo wzrostu gospodarczego będzie zbliżone do prognoz NBP. Jego prezes Marek Belka stwierdził, że w 2014 roku PKB będzie rosło w okolicach 3,6 proc.

Współpraca z KE

Szef resortu finansów powiedział, że oficjalny termin przekazania Aktualizacji Programu Konwergencji (AKP) do Komisji Europejskiej prawdopodobnie nie tylko zostanie dotrzymany, ale zostanie przyspieszony. - 15-go kwietnia Polska musi przedstawić plan działań zmierzających do ograniczenia deficytu zgodnie z rekomendacją Radu UE. W związku z tym Aktualizacja Programu Konwergencji na pewno będzie wysłana do Komisji Europejskiej przed końcem kwietnia, gdzieś w okolicach połowy kwietnia - powiedział.

Dodał, że prace nad dokumentem trwają, ministerstwo nie ma ciągle ostatecznych danych dotyczących deficytu finansów publicznych za 2013 rok. - Nie spodziewamy się problemów z wypełnieniem zobowiązań dotyczących deficytu finansów publicznych w 2014 roku. Po części wynika to z lepszej prognozy wzrostu gospodarczego - powiedział.

Szczurek dodał, że nie przypuszcza, iż w wyniku oceny przez KE zarówno planowanych przez nasz kraj działań związanych z ograniczeniem deficytu, jak i AKP, na Polskę mogłyby być nałożone dodatkowe wymagania. - Te decyzje będą podejmowane dopiero w Brukseli pod koniec maja - dodał.

Szybkie ożywienie

Podobne zdanie na ten temat ma prof. Jerzy Hausner. Były minister finansów nie ma wątpliwości, że 2014 będzie rokiem poprawy koniunktury i ożywienia wzrostu. - Tempo wzrostu gospodarczego w Polsce może w tym roku przekroczyć trzy procent - prognozował prof. Jerzy Hausner w czasie debaty w Szczyrku. - W samym III kwartale 2014 sięgnie czterech proc. - powiedział prof. Hausner.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane