• rozwiń
  • WIG20 2194.58 -0.57%
  • WIG30 2490.03 -0.77%
  • WIG 58026.68 -0.72%
  • sWIG80 11627.70 +0.15%
  • mWIG40 3749.54 -1.58%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: Ministerstwo Finansów

Minister Szczurek: Osłabienie złotego niegroźne dla budżetu

Foto: PAP Foto: Ministerstwo Finansów uważa, iż polskie firmy są dużo mniej narażone na osłabienie złotego

Zdaniem rządu ostatnie osłabienie złotego nie jest problemem dla finansów publicznych w 2014 roku - powiedział w czwartek minister finansów Mateusz Szczurek.

- Rząd nie uznaje zagrożenia osłabienia złotego za poważny, czy nawet jakikolwiek problem dla finansów publicznych w 2014 roku - powiedział szef resortu finansów podczas obrad sejmowej Komisji Finansów Publicznych.

Minister przypomniał, że skala osłabienia złotego w 2009 roku była znacznie wyższa, a jednocześnie skutki makro były ograniczone. - One były bardzo duże dla niektórych gospodarstw domowych, dla niektórych firm, ale jednocześnie korzystne dla innych. Efekt netto był neutralny, a może nawet pozytywny - mówił.

Eksportujemy zyski za granicę

Dodał, że Ministerstwo Finansów uważa, iż obecnie polskie firmy są dużo mniej narażone na osłabienie złotego, ale też "zależność całej polskiej gospodarki od finansowania zagranicznego zmniejszyło się niemal do zera".

Zadłużenie zagraniczne oczywiście jest, ale jednocześnie deficyt obrotów bieżących po poprawieniu o bilans środków unijnych, przepływów, jest nawet powyżej zera, czyli Polska eksportuje oszczędności za granicę

minister finansów Mateusz Szczurek

- Zadłużenie zagraniczne oczywiście jest, ale jednocześnie deficyt obrotów bieżących po poprawieniu o bilans środków unijnych, przepływów, jest nawet powyżej zera - czyli Polska eksportuje oszczędności za granicę, a nie jest zależna od ciągłego ich napływu - podkreślił Szczurek.

Stąd - jak wskazał - spokojniejsza reakcja polskich rynków finansowych na to, co się dzieje na świecie.

Księgowych sztuczek ciąg dalszy

Szczurek poinformował też o zakończeniu uzgodnień międzyresortowych dotyczących zmian w ustawie o finansach publicznych. Ich zadaniem jest obniżenie progów ostrożnościowych o 7 pkt proc. Oznacza to, że pierwszy próg ostrożnościowy, czyli relacja długu do PKB, będzie po zmianach wynosił 43 proc. PKB (50 proc. obecnie), a drugi próg spadnie do 48 proc. (55 proc. obecnie).

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane