• rozwiń
  • WIG20 2194.15 -0.49%
  • WIG30 2493.23 -0.51%
  • WIG 58034.63 -0.45%
  • sWIG80 11615.36 -0.12%
  • mWIG40 3805.57 -0.39%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 14:19

Dostosuj

Minister Rostowski wie, jak reformować finanse

MF ma projekt reformy finansów publicznych. Wśród propozycji jest m.in. likwidacja części zakładów budżetowych oraz gospodarstw pomocniczych - pisze "Rzeczpospolita". Ministerstwo zapowiada, że z reformą będą wiązać się raczej wydatki niż oszczędności - przynajmniej w pierwszym okresie.

- Chcemy zlikwidować gospodarstwa pomocnicze, ale pozostawić zakłady budżetowe tam, gdzie dobrze spełniają swoje zadania i są potrzebne. Przyjrzymy się też zadaniom wykonywanym przez agencje - kulisy projektu odsłoniła wiceminister Elżbieta Suchocka-Roguska.

Jako przykład podała Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, która jej zdaniem nie powinna zostać zlikwidowana, ponieważ jest agencją płatniczą (wypłaca rolnikom unijne dotacje obszarowe). - W tej sytuacji zweryfikujemy zadania, które ona wykonuje, i być może niektóre z nich przekażemy w inne ręce bądź zlikwidujemy, jeśli będzie to możliwe - wyjaśniła wiceminister.

Chcemy zlikwidować gospodarstwa pomocnicze, ale pozostawić zakłady budżetowe tam, gdzie dobrze spełniają swoje zadania i są potrzebne. Przyjrzymy się też zadaniom wykonywanym przez agencje

Elżbieta Suchocka-Roguska, wiceminister finansów

W oparciu o projekt PiS

Dokument, nad którym resort finansów pracuje wespół z Ministerstwem Zdrowia oraz Rolnictwa, powstaje w oparciu o projekt ustawy stworzony jeszcze przez rząd Jarosława Kaczyńskiego. W odróżnieniu jednak od poglądu rządu PiS, które zapewniało o 1-procentowej oszczędności, obecny resort mówi raczej o dodatkowych wydatkach.

- My o oszczędnościach nie mówimy. Uważam, że w pierwszym okresie trzeba się liczyć raczej z kosztami - nie ukrywa wiceminister.

Choć zdaniem prof. Jerzego Osiatyńskiego z Instytutu Nauk Ekonomicznych PAN to bardziej konsolidacja niż reforma, wypowiada się o niej pozytywnie. – Podoba mi się, że resort nie chce już hurtowo likwidować wszystkich zakładów budżetowych. To rozsądne, aby najpierw przyjrzeć się ich zadaniom – zaznaczył. Jego zdaniem likwidacji nie powinny ulec m.in. Fundusz Ubezpieczeń Społecznych oraz Fundusz Pracy. – Można się najwyżej zastanowić nad zasilaniem FUS z podatków, a nie ze składek, które bezpośrednio obciążają koszty pracy - dywagował ekonomista na łamach "Rzeczpospolitej".

prm/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane