• rozwiń

Minister rolnictwa jedzie do Moskwy

Spotkanie z polskim ministrem rolnictwa zapowiedział na przyszły tydzień jego rosyjski odpowiednik Aleksiej Gordiejew. Marek Sawicki potwierdza, że otrzymał zaproszenie.

- Zaprosiłem ministra rolnictwa i rozwoju wsi Polski Marka Sawickiego do Moskwy. Mam nadzieję, że w przyszłym tygodniu przyjedzie i że przeprowadzimy rozmowy - powiedział Gordiejew.

Sawicki potwierdził otrzymanie zaproszenia i dodał, że trwają uzgodnienia w tej sprawie. Rano Marek Sawicki zadeklarował gotowość wyjazdu do Moskwy na rozmowy w sprawie zniesienia embarga na import mięsa i produktów roślinnych.

Inicjatywa Putina
Propozycję zaproszenia Sawickiego do Moskwy wysunął Władimir Putin. - Uważam, że byłoby celowe, gdyby polski minister rolnictwa złożył wizytę w Rosji, aby uregulować kwestię dopuszczenia na rosyjski rynek produktów rolnych - mówił rosyjski prezydent. Zaznaczył, że eksportować będą mogły "konkretne polskie przedsiębiorstwa, co do których właściwe służby Rosji i Polski osiągną porozumienie".

W Polsce wciąż przebywa grupa rosyjskich inspektorów, kontrolująca zakłady przetwórcze, które nie zostały objęte embargiem. Celem tych inspekcji jest przedłużenie certyfikatów eksportowych na okres po 1 stycznia 2008 roku. Na kontrolę zakładów, które w chwili obecnej nie mogą sprzedawać produktów na rosyjski rynek, strona polska przed zniesieniem zakazu się nie zgadza.

Embargo na polskie mięso obowiązuje od listopada 2005 roku. Embargo zostało wprowadzone pod pretekstem fałszowania przez stronę polską dokumentów fitosanitarnych. Choć sprawa się szybko wyjaśniła, Moskwa podtrzymuje zakaz.

prm

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane