• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-18 17:15

Dostosuj

Minister pracy: cel to wypłata dożywotnich emerytur

Minister pracy: cel to wypłata dożywotnich emerytur
Foto: tvn24 Foto: Minister pracy ocenił propozycje OFE

- Nie możemy się zgadzać na przyjęcie propozycji, które mówią o emeryturach 10- czy 15-letnich. Na takie rozwiązania zgody nie będzie - powiedział dziennikarzom w Sejmie minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz. I zaznaczył: - Najważniejsza jest wypłata dożywotnich emerytur - stwierdził.

Według ministra "ważne jest, żeby emerytom - obecnym i przyszłym - dać gwarancję wypłaty dożywotnich emrytur".

- Reforma emerytalna była wprowadzana kilkanaście lat wcześniej. Teraz musimy podejmować kroki,

które są ważne dla przyszłości funkcjonowania systemu zabezpieczenia emerytalnego. To jest dla nas priorytet i ja bym już tak bardzo nie rozważał przeszłości, tylko patrzył w przyszłość i dbał o interes emerytów - zaznaczył Kosiniak-Kamysz.

Nie chciał odpowiedzieć, czy jego zdaniem warto zlikwidować OFE. - Cieszę się z bogatej dyskusji, która jest wokół OFE. Każdy ma prawo i politycznie, i merytorycznie wyrazić swoje zdanie. Przegląd potrzebny jest po to, żeby w oparciu o fakty podejmować racjonalne decyzje - ocenił minister.

Propozycja OFE

Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych zaproponowała niedawno, by emerytury z OFE były wypłacane w formie tzw. wypłaty programowanej w miesięcznych ratach przez określony z góry czas. Wysokość emerytury wynikałaby z podzielenia sumy oszczędności zgromadzonych na koncie w OFE i liczby miesięcy tzw. przeciętnego dalszego trwania życia osoby w wieku emerytalnym.

Zgodnie z przepisami w 2013 r. rząd miał przeprowadzić przegląd systemu emerytalnego, co nakazuje ustawa o systemie emerytalnym. W ramach przeglądu planowane jest m.in. rozwiązanie sprawy wypłat emerytur z drugiego filara.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane