• rozwiń

Minister popycha górników na parkiet

Minister popycha górników na parkiet
Foto: TVN24 Foto: Jastrzębska Spółka Węglowa na parkiecie za pół roku? (n/z Kopalnia Zofiówka, wchodząca w skład JSW)

Minister skarbu Aleksander Grad zapowiada, że Jastrzębska Spółka Węglowa powinna zadebiutować na warszawskim parkiecie w połowie przyszłego roku. Minister dodał, że nie ma jeszcze decyzji, jaki pakiet akcji Skarb Państwa sprzeda w ofercie publicznej.

Szef resortu skarbu wyjaśnił, że nie ma także jeszcze rozstrzygnięć, czy ofercie publicznej spółki będzie towarzyszyć nowa emisja akcji, czy też Skarb sprzeda posiadane obecnie walory.

Minister zaznaczył, że Jastrzębska Spółka Węglowa powinna się skoncentrować na przygotowaniach do oferty. - Musi ona przedstawić inwestorom precyzyjną strategię, restrukturyzację kosztową, dywersyfikację przychodów spółki - czyli wszystko to, co stabilizuje przychody. A także uodparnia na cykle koniunktury, które powodują duże wahania wyników (finansowych) - podkreślił. Jak wyjaśniał, spółki, które są "podatne na wahania koniunktury są mniej atrakcyjne dla inwestorów".

W tym roku zysk

Wyspecjalizowana w produkcji węgla koksowego Jastrzębska Spółka Węglowa osiągnęła po trzech kwartałach tego roku 741 mln zł zysku netto wobec 437 mln zł straty w tym samym czasie rok temu.

Od początku roku do końca września JSW sprzedała 9,9 mln ton węgla - o ponad 30 proc. więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Przychody z jego sprzedaży osiągnęły 4,5 mld zł i były wyższe od uzyskanych w poprzednim, wyjątkowo trudnym dla firmy roku, aż o 81 proc.

Ubiegły rok JSW zamknęła stratą w wysokości 340 mln zł. W tym roku notuje najlepsze w polskim górnictwie węglowym wyniki.

Spółka skupia sześć kopalń, zatrudniających łącznie ponad 22,4 tys. pracowników. W ciągu ostatnich dziewięciu miesięcy zatrudnienie zmniejszyło się o 81 osób.

//sk

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane