• rozwiń

Minister pomoże turystom na Okęciu?

Minister pomoże turystom na Okęciu?
Foto: TVN CNBC Biznes / fot. TVN24 Foto: We wrześniu przez trzy weekendy Okęcie ma zostać zamknięte

Biura podróży protestują przeciwko zaplanowanemu na wrzesień remontowi Okęcia. Na ratunek im ruszył minister infrastruktury. Cezary Grabarczyk zapewnił TVN CNBC Biznes, że prosił już dyrektora Polskich Portów Lotniczych o znalezienie alternatywy dla zamknięcia skrzyżowania dwóch pasów startowych.

We wrześniu przez trzy weekendy Okęcie ma zostać zamknięte ze względu na prowadzone tam remonty pasów startowych. W związku z tym samoloty nie będą mogły tam ani startować, ani lądować. Tymczasem lotnisko to jest głównym miejscem wylotów dla większości biur podróży w Polsce.

Minister obiecał interwencję. - Ja już z panem dyrektorem Marcem na ten temat rozmawiałem i poprosiłem go, aby jeszcze raz przeanalizował potrzebę zamknięcia lotniska w trzy weekendy września na czas wykonywanych prac - poinformował Grabarczyk.

Branża turystyczna walczy

Tymczasem branża turystyczna przygotowuje list otwarty do prezesa Polskich Portów Lotniczych. - Straty branży szacuje się na kilka - kilkanaście milionów złotych - ocenił prezes biura podróży Triada, Piotr Zawistowski. - Fakt zrobienia tego remontu wcześniej jest spowodowany lepszymi cenami od kontrahentów, którzy mieliby ten remont wykonać, ale ta oszczędność może być całkowicie zniwelowana poprzez konieczność pokrycia strat związanych z perturbacjami - tłumaczył prezes Triady.

Negocjacje?

We wtorek władze warszawskiego lotniska spotkają się z przedstawicielami biur podróży oraz liniami lotniczymi. Rozmowa ma dotyczyć planowanego zamknięcia lotniska przez trzy wrześniowe weekendy tego roku.

Spotkanie jest organizowane - wyjaśnia rzecznik lotniska Kamil Wnuk - ponieważ w mediach pojawiły się sygnały o rzekomym braku informacji oraz wyjaśnień ze strony portu na temat planowanego remontu. Przypomniał, że linie lotnicze już we wrześniu ubiegłego roku zostały poinformowane o planowanych pracach na płycie lotniska. - Przewoźnicy mieli czas na zaplanowanie swoich połączeń lotniczych tak, aby nie odbywały się one w trakcie wrześniowych weekendów - powiedział.

We wrześniu - mniej turystów

We wrześniu, szczególnie w trakcie weekendów, spada ruch turystyczny obsługiwany głównie przez linie czarterowe - zauważył rzecznik lotniska. Podkreślił też, że tzw. ruch biznesowy odbywa się głównie w tygodniu (pasażerowie podróżują wtedy głównie tradycyjnymi liniami).

Będzie więcej remontów

Jednocześnie wiosną tego roku ma się rozpocząć remont krótszego pasa startowego, na którym lądują samoloty, głównie od strony Al. Krakowskiej. Droga ta ma być od czerwca zamknięta dla samolotów. Lotnisko planuje ją ponownie udostępnić w sezonie zimowym.

W ubiegłym roku warszawskie lotnisko obsłużyło ponad 8 mln pasażerów.

mon ram

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane