• rozwiń
  • WIG20 2191.61 -0.61%
  • WIG30 2491.65 -0.57%
  • WIG 58053.03 -0.42%
  • sWIG80 11621.13 -0.07%
  • mWIG40 3823.88 +0.09%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Minister odpuszcza studenckiej kieszeni... Na razie

Minister odpuszcza studenckiej kieszeni... Na razie
Foto: TVN24 Foto: Studenci na razie nie zapłacą

Rząd PO nie zdecyduje się w tej kadencji na częściowo odpłatne studia stacjonarne - pisze dziennik "Polska". Gazeta dotarła do założeń zmian w ustawie o nauce i uczelniach, opracowanych przez ekspertów ministerstwa nauki

- Nie było zgody na odpłatne studia w zespole ekspertów - mówi informator gazety w resorcie nauki.

Tymczasem niesprawiedliwość systemu finansowania studiów to zarzut, który pod adresem Polski od lat wysuwają międzynarodowe organizacje, m.in. OECD i Bank Światowy. Krytykują to, że tylko wybrani studenci mają dostęp do dziennych studiów opłacanych przez wszystkich podatników.

Zanim zabiorą to dadzą

Ale na razie nic się nie zmieni, choć bardziej sprawiedliwy system finansowania studiów obiecywali i premier, i minister nauki Barbara Kudrycka. Plany resortu przewidują wprawdzie "wprowadzenie finansowania studiów poprzez system kredytów (bonów edukacyjnych) poręczanych przez państwo" - ale dopiero za kilka lat.

Spłatę tak zaciągniętego kredytu na naukę student zaczynałby po podjęciu pracy i zapewnieniu sobie stabilnych zarobków. Eksperci rekomendują też stworzenie państwowych funduszy poręczeniowych na dotacje do odsetek i niespłacane pożyczki.

Jednak poważne zmiany czekają uczelnie już za kilka miesięcy. Rząd wyłoni bowiem kierunki studiów strategiczne dla gospodarki. Ci, którzy je wybiorą, dostaną wysokie stypendia. Powstanie fundusz na zatrudnianie w Polsce wybitnych zagranicznych uczonych. Rząd ma też przyciągać studentów z zagranicy, oferując im wizy i możliwość pracy.

mkg/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane