• rozwiń
  • WIG20 2103.68 -0.21%
  • WIG30 2406.12 -0.16%
  • WIG 56047.39 -0.13%
  • sWIG80 11585.53 -0.05%
  • mWIG40 3753.25 -0.07%

Ostatnia aktualizacja: 2019-08-23 17:15

Dostosuj

Minister Grabarczyk sięga do kieszeni transportowców

Minister Grabarczyk sięga do kieszeni transportowców
Foto: sxc.hu Foto: Ceny winiet znów w górę

Resort infrastruktury szykuje podwyżkę dla firm transportowych - donosi "Puls Biznesu". Powód – brak pieniędzy dla operatorów autostrad. Już w tym roku na ten cel może zabraknąć nawet trzystu milionów złotych.

Ministerstwo Infrastruktury przygotowało projekt rozporządzenia dotyczący nowych stawek opłat dla ciężarówek - pisze "Puls Biznesu". Resort chce, by stawki za przejazd po drogach krajowych wzrosły od 8 do 30 proc. (w zależności od okresu ważności winiety i liczby osi auta). Transportowcy o podwyżkach nie chcą słyszeć.

- Branża transportowa najmocniej ze wszystkich dziedzin gospodarki została dotknięta kryzysem. Wiele firm, tnąc koszty, oszczędza właśnie na transporcie. Rząd zamierza wprowadzić kolejną już w tym roku podwyżkę. Nie rozumiem takiego działania. Efektem może być likwidacja wielu firm transportowych – mówi "Pulsowi Biznesu" Tadeusz Gruba, prezes Vos Logistics Polska.

Łatanie dziur... w budżecie

Jeszcze ostrzej pomysł krytykują branżowe stowarzyszenia. - Projekt nowego rozporządzenia jest złamaniem deklaracji rządu, przekazanej nam przy poprzedniej podwyżce cen winiet, wprowadzonej w styczniu 2009 r. Wtedy obiecano nam, że przez 18 miesięcy zmian nie będzie - twierdzi prezes Zrzeszeni Międzynarodowych Przewoźników Drogowych Jan Buczek.

W styczniu winiety podrożały o 30 proc. Ówczesne i obecne podwyżki resort infrastruktury uzasadnia tym, że w funduszu drogowym brakuje pieniędzy dla autostradowych koncesjonariuszy (dostają pieniądze za "darmowy" przejazd aut cięższych niż 12 ton, czyli właśnie tych, które muszą posiadać winiety). Jak pisze "Puls Biznesu", dziura w tym roku może wynieść 300 mln zł, w przyszłym - 400 mln zł, a w 2011 r. nawet 1,2 mld zł. "Aby wydatki na rekompensaty mogły być w perspektywie najbliższych dwóch lat w pełni pokryte wpływami z płat, należy szacować, że stawki winiet powinny wzrosnąć o około 100 proc. Jednak rozumiejąc trudną sytuację w branży transportowej (...) zdecydowano o rozłożeniu podwyżki w czasie" - napisał resort infrastruktury w uzasadnieniu projektu rozporządzenia.

bgr/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane