• rozwiń
  • WIG20 2255.46 -0.74%
  • WIG30 2551.68 -0.72%
  • WIG 59191.71 -0.51%
  • sWIG80 11545.41 +0.30%
  • mWIG40 3759.27 +0.04%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-08 17:15

Dostosuj

Minister finansów Francji: Strefa euro musi być bardziej zintegrowana

Minister finansów Francji: Strefa euro musi być bardziej zintegrowana
Foto: Wikipedia CC BY SA/ Toufik-de-planoise Foto: Strefa euro musi być silniejsza - uważa Pierre Moscovici

- Kraje strefy euro powinny rozpocząć nowe, ambitne projekty, takie jak powszechne ubezpieczenie na wypadek bezrobocia - uważa francuski minister finansów Pierre Moscovici. To pomysł ministra, aby przeciwdziałać gwałtownemu wzrostowi poparcia dla eurosceptyków.

Badania opinii publicznej wskazują, że partie antyeuropejskie mogą osiągnąć dobry wynik w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego, zyskując wyborców sfrustrowanych przedłużającą się recesją oraz wysokim bezrobociem w eurolandzie.

- Strefa euro musi być bardziej zintegrowana, musi być silniejsza, aby obywatele poczuli, że ich waluta jest mocniejsza - powiedział Moscovici.

Moscovici, socjaldemokrata, który wcześniej w europarlamencie pełnił funkcję ministra ds. europejskich, zasugerował, że 18 krajów strefy euro powinny uchwalić wspólny budżet na walkę z bezrobociem.

- Poprawa zarządzania strefą euro jest ważnym wyzwaniem, z którym muszą zmierzyć się jej liderzy - dodał minister.

Pieniądze z podatków dla bezrobotnych

- Francja chce budżetu, który mógłby służyć ubezpieczeniom na wypadek bezrobocia. Pieniądze miałyby pochodzić z części wpływów z podatków od transakcji finansowych - zaznacza Moscovici.

11 krajów UE zgodziło się na wprowadzenie takiego podatku, ale plan ten został storpedowany przez unijnych prawników wątpiących w jego legalność.

Paryż i Berlin wspólnie pracują nad przedstawieniem w najbliższym czasie nowych propozycji. Niemcy odrzucały dotychczas wszelkie propozycje świadczeń dla bezrobotnych w strefie euro, które wychodzą poza istniejący budżet.

Moscovici nie przedstawił na jakich zasadach ubezpieczenie byłoby wypłacane. W ub. roku francuski skarb państwa zaproponował podstawowy zasiłek dla bezrobotnych, uzupełniany przez krajowe programy ubezpieczeniowe.

Jak wynika z badań, 2 proc. unijnego PKB może zapewnić 20 proc. zasiłku dla bezrobotnych.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane