• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Minister Bieńkowska i "projekty kluczowe"

Minister Bieńkowska i "projekty kluczowe"
Foto: TVN24.pl Foto: Szkoła o. Rydzyka nie otrzyma dofinansowania z pieniędzy UE

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego dokonało weryfikacji tzw. listy projektów kluczowych - czyli tych, które mają być dofinansowane ze środków UE. Min. Elżbieta Bieńkowska ogłosiła, że teraz lista liczy 433 projekty.

To o połowę mniej niż lista stworzona w sierpniu za czasów rządu PiS. Redukcja liczby projektów uwolniła prawie 30 mld zł, czyli 22 proc. pieniędzy przeznaczonych na dofinansowanie. Środki te mają być przeznaczone głównie na dofinansowanie projektów wyłanianych w konkursach.

- Umieszczenie projektu na liście nie oznacza gwarancji otrzymania środków - powiedziała Bieńkowska. Wyjaśniała, że żeby podpisać tzw. preumowę najpierw trzeba spełnić szereg warunków. - Moment w którym można być pewnym środków, to moment podpisania umowy właściwej - dodała.

Szkoła o. Rydzyk nie dostanie

Minister poinformowała, że z listy została usunięta m.in. Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, czyli projekt zgłoszony przez o. Tadeusza Rydzyka. - Jest to decyzja absolutnie merytoryczna, szkoła o. Rydzyka nie spełniała kryteriów - zapewniła Bieńkowska na konferencji prasowej.

W sierpniu nowe projekty

Na przedstawionej przez ministerstwo liście projektów do dofinansowania znalazły się m.in: budowa autostrad A1 i A4 oraz południowa obwodnica Warszawy na drodze S2. Dofinansowanie dostanie także warszawskie lotnisko i metro.

Resort umieścił też na liście także m.in. połączenie energetyczne Polska-Litwa i budowa rurociągu naftowego Brody-Płock z możliwością przedłużenia do Gdańska lub w kierunku zachodnim.

Minister Bieńkowska powiedziała, że lista będzie weryfikowana co pół roku, a w sierpniu na liście będą mogły się znaleźć nowe projekty. Według jej słów obecna weryfikacja została przeprowadzana przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego w porozumieniu z właściwymi resortami pełniącymi funkcje instytucji pośredniczących we wdrażaniu tych programów.

mwr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane