• rozwiń

Mini-BPH coraz bliżej nowego właściciela

Mini-BPH coraz bliżej nowego właściciela

Unicredit spieszy się aby sprzedać część Banku BPH amerykańskiemu GE. Jeśli dojdzie do transakcji, włoska grupa finansowa będzie mogła połączyć resztę BPH z Pekao - czytamy w "Gazecie Prawnej".

- Amerykanie naciskają na Włochów, by obniżyli cenę, ale to bardzo mało prawdopodobne. Zbliża się przełom transakcji, a jeśli nie dojdzie do kompromisu, zawsze można ogłosić nowy przetarg - mówi gazecie osoba zbliżona do włoskiego Unicredit.

Unicredit, który w Polsce ma większościowe udziały w drugim i trzecim banku na rynku - Pekao i BPH - zostało przez rząd polski zmuszone do podzielenia Banku BPH i sprzedaży marki i 200 oddziałów. To, co pozostanie z Banku BPH, ma zostać połączone z Bankiem Pekao i w ten sposób powstanie największy bank w Polsce. Unicredit liczy, że uda się to przeprowadzić do końca 2007 roku. Włosi nie chcą komentować przedłużającej się transakcji sprzedaży tzw. Mini-BPH, której wartość analitycy szacują na 1-1,5 mld euro.

- Nie możemy się oficjalnie odnieść do ceny. Ostateczny termin podamy, jeśli dojdziemy do porozumienia z GE - mówi Alessandro Profumo, prezes grupy Unicredit.

Dodaje, że rozważane jest przeprowadzenie rebrandingu Pekao na markę Unicredit. - Decyzje nie zapadły, jeszcze nie jesteśmy gotowi w Polsce - mówi Profumo.

Wśród planów grupy jest także wejście na warszawską giełdę. By do tego doszło, trzeba by zamknąć transakcję sprzedaży Mini-BPH. To niezbędne także do otrzymania ostatecznej zgody nadzoru bankowego na fuzję Pekao i części Banku BPH. Włosi złożyli pierwszy wniosek w styczniu i nadal czekają na decyzję nadzoru.

Osoby związane z Pekao mówią także, że jeżeli do końca października nadzór nie wyda zgody, to możliwy jest taki scenariusz, że zamiast dzielić Bank BPH i sprzedawać jego część, Pekao na początku wchłonie cały Bank BPH i dopiero potem sprzedana zostanie marka BPH wraz 200 placówkami.

To nie koniec problemów. Włosi muszą się uporać z kolejnymi trudnościami prawnymi. W żadnym kraju Unii nie przeprowadzono bowiem podziału banku. W Polsce specjalnie dla tej transakcji znowelizowano prawo bankowe, ale brakuje regulacji, która umożliwia przeprowadzenie wezwania do sprzedaży reszty akcji BPH na giełdzie po cenie oddającej wartość podzielonego banku.

Według obowiązujących zasad nabywca Mini-BPH po przekroczeniu progu 66 proc. głosów na WZA Banku BPH będzie musiał ogłosić wezwanie na resztę akcji spółki. To oznaczałoby, że nabywca Mini-BPH poza kwotą nabycia tej spółki musiałby wydać około 2 mld euro na wykup akcjonariuszy mniejszościowych Banku BPH.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane