• rozwiń
  • WIG20 2235.52 -0.59%
  • WIG30 2531.97 -0.67%
  • WIG 58816.98 -0.55%
  • sWIG80 11572.11 -0.16%
  • mWIG40 3758.82 -0.57%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Min. Sawicki: chłopom spada

- W rolnictwie rosną koszty produkcji rolnej, spada jej opłacalność - alarmuje minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki. Szef resortu ubolewa, że wciąż polscy rolny otrzymują niższe dopłaty niż ich koledzy z krajów "starej Unii".

- Koszty środków do produkcji wzrosły w niektórych asortymentach nawet o 300-400 proc., natomiast produkty sprzedawane przez rolników w tym czasie staniały o 50, a nawet 60 procent - tłumaczył szef resortu rolnictwa. Dla lepszego zobrazowania sytuację, Sawicki wyliczał, że rolnik aby kupić 1,5-litrową butelkę wody mineralnej, musi wyprodukować i sprzedać 3 litry mleka, albo około 15 kilogramów jabłek.

W jego ocenie ciężka praca rolników nie jest należycie wynagradzana. - Wszystkie elementy [unijnej - red.] wspólnej polityki rolnej, które są wprowadzane i które realizujemy, to nie jest dopłata do ogromnych korzyści i fortun rolników. To jest dopłata wyrównująca, nie w pełni, ponoszone koszty produkcji - powiedział.

Polityka dwóch prędkości

Minister Sawicki podkreślił, że Wspólna Polityka Rolna Unii Europejskiej nie może być polityką dwóch prędkości - lepszych warunków dla starych państw UE i gorszych dla nowoprzyjętych państw. Podał, że resort przygotował dokument, który ma charakter założeń do Wspólnej Polityki Rolnej po roku 2013.

Przypomniał, że polscy rolnicy nadal otrzymują tylko część tych dopłat z unijnego budżetu, które wypłacane są w starych państwach UE i zapewnił, że od początku swojej pracy jako minister występuje do Komisji Europejskiej o doprowadzenie do ujednolicenia WPR. - Wierzę, że państwa Wspólnoty w końcu zrozumieją, że jednolity rynek to nie tylko jednolite obowiązki dla wszystkich rolników, ale także takie same prawa - podkreślił.


W piątek w Sejmie odbędzie się debata na temat obecnej sytuacji w rolnictwie. Tego dnia planowany jest również protest rolników.

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane